STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LAUREAT “VERITATIS SPLENDOR”: TRZEBA ODKRYWAĆ GŁĘBIĘ NAUCZANIA JANA PAWŁA II

Laureat “Veritatis Splendor”: trzeba odkrywać głębię nauczania Jana Pawła II

Odkrycie głębi tekstów papieża Polaka nie jest trudne i trzeba z nich czerpać. Ważne, aby zachęcać do poznawania jego cennych i ponadczasowych nauk, zwłaszcza tych wskazujących na potrzebę solidarności międzyludzkiej - uważa ks. Mieczysław Puzewicz, tegoroczny laureat Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor".

W rozmowie z KAI duchowny powiedział, że przyznanie nagrody jest dla niego wielkim wyróżnieniem i jest istotne zwłaszcza z uwagi na osobę papieża Polaka. – Janowi Pawłowi II zawdzięczam zarówno powołanie, jak i idee, które przyświecają wysiłkom realizowanym przeze mnie przy pomocy bardzo wielu ludzi. Przede wszystkim ideę cywilizacji miłości – przyznał.

Zdaniem duchownego, papież bardzo mocno wzywał, aby szczytne idee przemieniać na konkretne działania. – Łączy się z tym jego drugi apel o wyobraźnię miłosierdzia. Mam nadzieję, że w pewnym stopniu nasze działania są jej praktyczną realizacją wśród bezdomnych, więźniów i uchodźców czy też poprzez globalizację solidarności, np. na Kubie, Ukrainie czy Białorusi – dodał.

Ks. Puzewicz uważa, że inspiracją do takiego podejścia może być nauczanie papieża Polaka. – Szkoda, że Jan Paweł II jest w Polsce „niedoczytany”, a już na pewno jeszcze „niewykonany”. Odkrycie głębi jego tekstów nie jest trudne i trzeba z nich czerpać. Ważne też, by nie robić tego w pojedynkę, ale zachęcać innych do poznawania jego cennych i ponadczasowych nauk, zwłaszcza tych wskazujących na potrzebę solidarności międzyludzkiej, bez względu na różnice i podziały – stwierdził.

Kapłan powiedział także na co chce między innymi przeznaczyć środki finansowe łączące się z wyróżnieniem. – Codziennie rozdajmy posiłki ubogim. Zdarzają się przykre momenty, kiedy ktoś przychodzi, a my już nie mamy co mu dać. Mam nadzieję, że choćby takie typu sytuacje ta nagroda pomoże rozwiązać – podsumował.

Ks. Mieczysław Puzewicz jest zaangażowany m.in. w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji, w programy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji czy pomoc dla powodzian w Serbii lub uchodźców na Białorusi.

Tegoroczny laureat Nagrody “Veritatis Splendor” to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie oraz młodzieży w schroniskach dla nieletnich, w tym w ramach kampanii „Budujcie Cywilizację Miłości”.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ustanowiona w 2016 r. Upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

KAI
Fot. lublin.gosc.pl