STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LITURGIA PASCHALNA W ŁAGIEWNIKACH

Liturgia Paschalna w Łagiewnikach

- Zmartwychwstanie nie minęło. Dociera do nas i nas przemienia. Przez chrzest, który włącza nas w Ciało Jezusa, otrzymujemy nowy wymiar życia. Garniemy się do Zmartwychwstałego Pana, a On chwyta nas mocno – szczególnie wtedy, gdy nasze ręce słabną, gdy nasze serca chłodnieją. Zmartwychwstały Pan wychodzi na nasze drogi życia ze słowami: „witajcie” - mówił w sobotę w czasie liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach bp Jan Zając.

Jak podkreślał w homilii bp Zając, także my – jak Jezus – mamy z martwych powstać i z Panem Bogiem królować. – Jezus przychodzi do nas, aby wziąć nas za rękę i wyrwać nas ze szponów lęków. Chce nam uwolnić z pułapki bycia chrześcijaninem, który nie ma nadziei. Żyjącym tak, jakby Pan nie zmartwychwstał, a nasze problemy stanowiły centrum życia – mówił i dodawał, że problemy były i będą zawsze, ale tej nocy trzeba oświecić te problemy światłem Zmartwychwstałego. – Ciemności i lęki nie powinny przyciągać wzroku duszy i zawładnąć sercem. Przecież Pan zmartwychwstał. On jest naszą największą radością. Jest zawsze przy nas i nigdy nas nie zawiedzie. To jest fundament nadziei, która nie jest zwykłym optymizmem, ani życzliwą zachętą, aby dodać odwagi. Nadzieja chrześcijańska jest darem, którym obdarza nas Bóg, jeśli otwieramy się na Niego. I ta nadzieja nie zawodzi – zaznaczył kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Na koniec Eucharystii ks. Zbigniew Bielas wyraził radość, że w tym roku – po czasie pandemii – można było pięknie już pięknie przeżyć Triduum Paschalne. Podziękował wszystkim za organizację uroczystości i zebranym w świątyni złożył życzenia, przypominając słowa, jakie w „Dzienniczku” zapisała św. Siostra Faustyna: „Zmartwychwstanę w Jezusie, ale muszę wpierw w Nim żyć. Jeżeli nie rozłączę się z krzyżem, wtenczas okaże się we mnie Ewangelia. Wszystkie moje niedostatki uzupełnia Jezus we mnie. Jego łaska, która działa nieustannie”. – Wpatrując się w oblicze Miłosiernego Jezusa, życzymy w tym jakże niespokojnym czasie, daru pokoju, szczęścia i nadziei, która płynie ze spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Obdarzeni paschalną radością nieśmy ją tym, których dzisiaj Boża Opatrzność stawia na naszych drogach życia. Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. Niech radość z tego wydarzenia przepełnia nasze serca – powiedział ks. Bielas.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy sanktuarium