STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LITURGIA STACYJNA NA SALWATORZE: JESTEŚMY CZŁONKAMI KOŚCIOŁA, KTÓRY CZERPIE SWÓJ SENS I SIŁĘ Z MISTERIUM CHRYSTUSOWEGO ZMARTWYCHWSTANIA

Liturgia stacyjna na Salwatorze: Jesteśmy członkami Kościoła, który czerpie swój sens i siłę z misterium Chrystusowego zmartwychwstania

- Rezygnacja z siebie aż do skrajnego wyniszczenia: to odpowiedź Mistrza na lekkie i przyjemne propozycje, wyznaczające ścieżkę wiodącą nad przepaść piekła - mówił ks. Michał Kania w czasie liturgii stacyjnej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i Augustyna w Krakowie-Salwatorze.
– Gromadzimy się dziś w tym niezwykłym miejscu w imieniu całego kościoła krakowskiego, który przeżywa pielgrzymkę do kościołów stacyjnych – mówił proboszcz parafii, ks. Stanisław Sudoł. – Przychodzimy  na Eucharystię, by zanosić modlitwy do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pragniemy dziękować za łaski, przepraszać za słabości, a w ciszy przedstawić intencje – zaznaczył.

W homilii ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, zaznaczył, że świątynia w której znajdują się zebrani została dedykowana wielkim patronom: św. Janowi Chrzcicielowi i Augustynowi. Jej początki wiążą się z położonym w pobliżu kościołem pw. Najświętszego Salwatora. Łacińskie słowo „Salwator”, które wprost przeniesiono do języka polskiego, oznacza Zbawiciela. – Czy rzeczywiście powierzamy wszystko Zbawicielowi, który jako jedyny ma moc dać człowiekowi prawdziwe życie? – pytał   – Jesteśmy członkami Kościoła, który czerpie swój sens i siłę z misterium Chrystusowego zmartwychwstania – wskazał.

Przyznał, że wiele rzeczy i spraw może spowić ciemnością zaufanie wobec Pana. Źródłem nadziei we współczesnym świecie jest Eucharystia, w której spotyka się samego Chrystusa. – Gdy widzę mój los jako pasmo nieszczęść, lecz zaufam Chrystusowi, tym bardziej mam prawo spodziewać się Wielkanocy – zauważył.

Przypomniał, że w ten sposób rosła siłą męczenników, wśród których znajdują się św. Marcelin i Piotr, patronujący dzisiejszemu kościołowi stacyjnemu. Ponieśli oni śmierć za rządów Dioklecjana na początku IV w., a ich heroizm miał się przyczynić do nawrócenia jednego z oprawców.

– Decyzja poświęcenia własnego życia dla Jezusowej sprawy, stanowi gotowość utraty siebie w tym, co zwyczajne – podkreślił i dodał, że każdego dnia człowiek zdaje egzamin z miłości wobec Boga i bliźnich, a jego treścią jest Dekalog. Powiedział, że należy zachować wolność od egoizmu i przeświadczenia jak wiele zawdzięcza się swoim wysiłkom. – Rezygnacja z siebie aż do skrajnego wyniszczenia: to odpowiedź Mistrza na lekkie i przyjemne propozycje, wyznaczające ścieżkę wiodącą nad przepaść piekła – zaznaczył.

Dodał, że wędrowanie szlakiem stacyjnych kościołów winno być zdążaniem po śladach dźwigającego krzyż Jezusa. Szansą na zwrócenie się ku Niemu jest adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, która odbędzie się po liturgii stacyjnej.

IMG_2265

Playlista Wielki Post tutaj.

Playlista Liturgia Stacyjna tutaj.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE