STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MARGARETKI W ŁAGIEWNIKACH

Margaretki w Łagiewnikach

W sobotę – 9 października – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła VI Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka". Mszy świętej przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz. 
Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział: – Witam Was w roku przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego na tym miejscu dokonał św. Jan Paweł II. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, w czasie tegorocznej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie!”.

Ks. Bielas wyraził radość, że pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” przybywa tak licznie na łagiewnickie wzgórze do Pana Jezusa Miłosiernego, aby przez wstawiennictwo Apostołów Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II modlić się w intencji kapłanów, aby gorliwie naśladowali naszego Mistrza. – Szczególnym Patronem dzisiejszej pielgrzymki jest św. Józef, którego rok przeżywamy w Kościele. 24 lata temu w Kaliszu Jan Paweł II mówił: Józef, oblubieniec Maryi Dziewicy, przybrany ojciec Jej Syna, nie był kapłanem, ale miał udział w kapłaństwie powszechnym wiernych. A ponieważ jako ojciec i opiekun Jezusa mógł trzymać Go i nosić na swoich rękach, dlatego kapłani zwracają się do Józefa z gorącą prośbą o to, żeby mogli z taką czcią i z taką miłością sprawować Eucharystyczną Ofiarę, z jaką on spełniał swoją misję przybranego ojca Syna Bożego. Bardzo wymowne są te słowa. Te ręce, które dotykają Ciała eucharystycznego Chrystusa, pragną wyjednać u św. Józefa łaskę takiej czystości i takiej czci, jaką ten święty Cieśla z Nazaretu okazywał swojemu przybranemu Synowi” – mówił i dodawał, że w kaplicy św. Siostry Faustyny w dolnej części naszej Bazyliki tabernakulum ma kształt rozwijającego się kwiatu, co nawiązuje do słów Apostołki Miłosierdzia z Dzienniczka: „Miłość Boża kwiatem – a miłosierdzie owocem” /Dz 949/. -Niech błogosławione owoce Waszej miłości do kapłanów wyrażanej w modlitwie będą dziś darem składanym na Chrystusowym ołtarzu – zakończył swoje słowo Rektor łagiewnickiego Sanktuarium.

W homilii bp Chrząszcz zauważył podobieństwa pomiędzy Żywym Różańcem i Apostolatem Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. – I nie chodzi tu tylko o symbolikę kwiatów róży i margaretki. To przede wszystkim wierne trwanie podjętym zobowiązaniom modlitwy, która w praktyce na ogół jest indywidualna, ale nie samotna, gdyż modlący się pozostaje w duchowej łączności z grupą osób w ramach czy to Róży Różańcowej czy właśnie Margaretki. Warto, by obie te wspólnoty modlitewne wzajemnie się wspierały. Tym bardziej, że wiele osób potrafi połączyć uczestnictwo w obu tych dziełach. To takie boże myślenie – mówił.

Na koniec podziękował uczestnikom pielgrzymki za ich miłość do kapłanów. – Myślę, że ta obecność kapłanów, którzy z wami przybyli, aby wspólnie się modlić jest takim szczególnym znakiem, jak bardzo my-kapłani potrzebujemy waszej modlitwy. Niech dobry Bóg wam wynagrodzi obfitością swego błogosławieństwa waszą miłość, wyrzeczenia, modlitwę, jaką ofiarujecie za nas-kapłanów – powiedział.

Na koniec Mszy św. bp Chrząszcz zawierzył św. Józefowi Apostolat „Margaretka”.

Uczestnicy pielgrzymki wspólnie odmówili różaniec i wysłuchali konferencji ks. dr Bogusława Nagela o św. Józefie.

Małgorzata Pabis| Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
ZOBACZ TAKŻE