U Matki Bożej uczymy się mądrej miłości Ojczyzny, codziennego patriotyzmu, który przejawia się w trosce o nasze lokalne wspólnoty i odpowiedzialności za ich rozwój – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. z okazji nadania imienia Jana III Sobieskiego szkole w Rącznej k. Krakowa. „Niech Bolesna Matka Boża będzie naszą przewodniczką i nauczycielką budowania jedności i pokoju w rodzinnych domach i środowiskach pracy” – zaapelował.
W Rącznej znajduje się kapliczka „Na Górze”, upamiętniająca postój wojsk Jana III Sobieskiego w drodze na odsiecz do Wiednia. Od dziś postać króla będzie przywoływać również szkoła nosząca jego imię i poświęcony podczas uroczystości sztandar. Jak przypominał w homilii bp Muskus, Jan Sobieski przeszedł do historii jako gorliwy czciciel Matki Bożej.
– Maryja jest obecna w naszych polskich sprawach od samego początku istnienia państwa, o czym świadczą pradawne słowa hymnu Bogurodzica. Miłość Polaków do Najświętszej Panny wpisana jest w naszą historię i w naszą teraźniejszość” – mówił hierarcha.
Dodał, że Matkę Jezusa upodobali sobie zarówno ludzie prości, jak i wielcy synowie naszej Ojczyzny, święci, uczeni i królowie, którzy Jej opiece powierzali losy państwa i Kościoła. Był wśród nich i król Jan Sobieski, który modlił się do Bogarodzicy,
– Pozwolił się Jej prowadzić i u Niej szukał światła, gdy przyszło mu podejmować kluczowe dla losów kraju decyzje”.
– Jak król Sobieski wierzymy, że Maryja przeprowadza nas przez dziejowe zawirowania i trudne momenty życia. To u Niej uczymy się mądrej miłości Ojczyzny, codziennego patriotyzmu, który przejawia się w trosce o nasze lokalne wspólnoty i odpowiedzialności za ich rozwój” – mówił krakowski biskup pomocniczy i zaapelował, by Matka Boża stała się „przewodniczką i nauczycielką budowania jedności i pokoju w rodzinnych domach, wśród sąsiadów, w pracy i w szkole.
W Rącznej k. Krakowa wojska króla Jana III Sobieskiego zatrzymały się 15 sierpnia 1683 r. w drodze na odsiecz do Wiednia. Według tradycji mieszkańcy ugościli króla obiadem. Na pamiątkę tego wydarzenia została wzniesiona kapliczka. Początki szkoły w Rącznej sięgają 1810 roku. Imię Jana III Sobieskiego placówka otrzymała dla upamiętnienia 335. rocznicy zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej oraz stulecia odzyskania niepodległości Polski.
Źródło KAI
Fot.i nagranie Andrzej Lewek