STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MARYJA JEST NAUCZYCIELKĄ JEDNOŚCI I POKOJU

Maryja jest nauczycielką jedności i pokoju

U Matki Bożej uczymy się mądrej miłości Ojczyzny, codziennego patriotyzmu, który przejawia się w trosce o nasze lokalne wspólnoty i odpowiedzialności za ich rozwój – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. z okazji nadania imienia Jana III Sobieskiego szkole w Rącznej k. Krakowa. „Niech Bolesna Matka Boża będzie naszą przewodniczką i nauczycielką budowania jedności i pokoju w rodzinnych domach i środowiskach pracy” – zaapelował.

Maryja jest nauczycielką jedności i pokoju

W Rącznej znajduje się kapliczka „Na Górze”, upamiętniająca postój wojsk Jana III Sobieskiego w drodze na odsiecz do Wiednia. Od dziś postać króla będzie przywoływać również szkoła nosząca jego imię i poświęcony podczas uroczystości sztandar. Jak przypominał w homilii bp Muskus, Jan Sobieski przeszedł do historii jako gorliwy czciciel Matki Bożej.
– Maryja jest obecna w naszych polskich sprawach od samego początku istnienia państwa, o czym świadczą pradawne słowa hymnu Bogurodzica. Miłość Polaków do Najświętszej Panny wpisana jest w naszą historię i w naszą teraźniejszość” – mówił hierarcha.

Dodał, że Matkę Jezusa upodobali sobie zarówno ludzie prości, jak i wielcy synowie naszej Ojczyzny, święci, uczeni i królowie, którzy Jej opiece powierzali losy państwa i Kościoła. Był wśród nich i król Jan Sobieski, który modlił się do Bogarodzicy,
– Pozwolił się Jej prowadzić i u Niej szukał światła, gdy przyszło mu podejmować kluczowe dla losów kraju decyzje”.

– Jak król Sobieski wierzymy, że Maryja przeprowadza nas przez dziejowe zawirowania i trudne momenty życia. To u Niej uczymy się mądrej miłości Ojczyzny, codziennego patriotyzmu, który przejawia się w trosce o nasze lokalne wspólnoty i odpowiedzialności za ich rozwój” – mówił krakowski biskup pomocniczy i zaapelował, by Matka Boża stała się „przewodniczką i nauczycielką budowania jedności i pokoju w rodzinnych domach, wśród sąsiadów, w pracy i w szkole.

W Rącznej k. Krakowa wojska króla Jana III Sobieskiego zatrzymały się 15 sierpnia 1683 r. w drodze na odsiecz do Wiednia. Według tradycji mieszkańcy ugościli króla obiadem. Na pamiątkę tego wydarzenia została wzniesiona kapliczka. Początki szkoły w Rącznej sięgają 1810 roku. Imię Jana III Sobieskiego placówka otrzymała dla upamiętnienia 335. rocznicy zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej oraz stulecia odzyskania niepodległości Polski.

Źródło KAI

Fot.i nagranie Andrzej Lewek

Galeria

ZOBACZ TAKŻE