STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MATURALNE ZAPLECZE MODLITEWNE

Maturalne zaplecze modlitewne

Wspólnoty zakonne, parafialne oraz młodzieżowe podejmują modlitwę za maturzystów.

Maturalne zaplecze modlitewne

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zebrało kilka akcji modlitewnych, które duchowo wspomogą tegorocznych maturzystów podczas egzaminów.

  1. #adoptujMATURZYSTĘ – członkowie Ruchu Sercańskiej Młodzieży oraz księża sercanie obejmą modlitwą maturzystów w trakcie ich egzaminów – zgłoszenia można wysłać na adres mailowy adoptuj@sercanskie.pl
  2. Duchowa Adopcja Maturzysty – ojcowie, bracia, klerycy i nowicjusze z Zakonu Pijarów oraz osoby związane ze szkołami pijarskimi od lat otaczają młodych swoją modlitwą. W tym roku również ofiarują modlitewne wsparcie. Zapisy na stronie.
  3. Korepetycje u Ducha Świętego – Diecezjalna Diakonia Modlitwy krakowskiego Ruchu Światło-Życie pomodli się za maturzystów również przez weekend majowy – wystarczy wypełnić formularz.

Eucharystie w intencji maturzystów odbędą się w niedzielę, 3 maja, w następujących parafiach:

  1. Msza św. w intencji maturzystów w parafii św. Marcina w Krzeszowicach, po niej modlitwa o dary Ducha Świętego – godz. 18:00.
  2. Msza św. w intencji maturzystów w Bazylice Mariackiej w Krakowie – godz. 18:30.
  3. Msza św. w intencji maturzystów w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy – godz. 19:00

Dobrawa przyznaje, że bycie maturzystą w pandemii jest trudne, ponieważ nauczaniu zdalnemu często towarzyszył brak motywacji do słuchania na lekcjach. Również ograniczenie spotkań wspólnotowych negatywnie wpływało na samopoczucie. Jednak wszystkie te niedogodności maturzystka starała się wykorzystać w dobry sposób. – Jeżeli mam świadomość, że w tym roku jest matura i trzeba się na niej skupić, to fakt, że takie miejsca jak kina czy kluby są zamknięte, daje możliwość większego skupienia się na nauce. Starałam się nie tracić czasu i robić wiele arkuszy – stwierdza. –  Jeśli mamy się gdzieś dostać, to się dostaniemy, a jak nie, to taka jest wola Boża. Ale nie można się poddawać, jeśli coś nie pójdzie – mówi Dobrawa.

Młodzi wiedzą, że sukces jest możliwy dzięki ich ciężkiej pracy i łasce Bożej. – Najważniejsze jest to, żeby wyznaczyć sobie cel i starać się zrobić tyle, ile się da, a resztę powierzyć Panu Bogu. Przed samymi egzaminami trzeba już odpocząć, dać sobie trochę luzu i pomodlić się – dzieli się Gabrysia.

Choć towarzyszy im stres, maturzyści z ufnością powierzają najbliższe zmagania Panu Bogu. – Na pewno czuję się zestresowana, bo jednak są to egzaminy, które w jakimś stopniu wpłyną na to, co będę robić w przyszłości. Z drugiej strony wydaje mi się, że Pan Bóg ma wszystko poukładane i po prostu będzie, jak ma być – wyznaje Natalia. – Miałam w planach jechać na Jasną Górę, by pomodlić się przed maturą. Przypadkiem  zobaczyłam ogłoszenie na grupie i stwierdziłam, że jak jest okazja, to pojadę. Na pewno jestem spokojniejsza i dostałam też jakąś dawkę motywacji, by jeszcze ten ostatni tydzień przepracować. Poznałam też fajnych ludzi, którzy również są przed maturą. Takie wzajemne wsparcie jest bardzo ważne – wyjaśnia.

Z powodu pandemii w tradycyjnej pielgrzymce na Jasną Górę wzięli udział tylko reprezentanci maturzystów. Młodzi wraz z bp. Robertem Chrząszczem oraz duszpasterzami zawierzyli Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich swoich rówieśników na czas przygotowań, egzaminów i podejmowania decyzji życiowych.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE