Ulicami Krakowa przeszła Męska Droga Krzyżowa. Była ona inicjatywą grup męskich, działających na terenie Archidiecezji Krakowskiej: Mężczyzn św. Józefa, Rycerzy św. Jana Pawła II, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca oraz Wojowników Maryi. Wydarzenie to zostało zaplanowane w związku z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II oraz obchodami Misterium Paschalnego.
Homilię do zebranych wygłosił ks. Grzegorz Dulęba MS. Na początku zaznaczył, że Wielki Tydzień jest bardzo ważny w życiu Kościoła, a wspominanie tragicznych wydarzeń związanych z męką Pana Jezusa ma przypomnieć o wielkiej miłości Boga. – Wielki Tydzień to czas bardzo głębokiej, osobistej refleksji nad sensem życia, nad sensem cierpienia, nad zbawieniem, które przynosi nam Jezus z Nazaretu. Dzisiejsza Droga Krzyżowa jest wprowadzeniem w przeżywanie Triduum Paschalnego — zaznaczył kapłan.
Ks. Grzegorz Dulęba MS nawiązał również do czytań z liturgii słowa, w których pojawia się pieśń cierpiącego Sługi Jahwe z Księgi Proroka Izajasza. Teksty te są odczytywane jako zapowiedź przyjścia Jezusa – Mesjasza, który jest łagodny, nie wykorzystuje siły do panowania, ale przynosi prawo miłości. W Wielki Piątek odczytywany fragment z Księgi Proroka Izajasza mówi o wielkim cierpieniu Chrystusa. – Warto zachwycić się tą łagodnością Pana Jezusa, opisaną już przez proroka Izajasza w tekstach dotyczących Sługi Jahwe — zauważył celebrans.
Saletyn stwierdził także, że w odczytanej podczas Eucharystii Ewangelii Jezus zdawał sobie sprawę, że Judasz Go zdradzi. Zbawiciel nie próbował jednak odwodzić apostoła od dokonania tego czynu, ponieważ wiedział, że to, co się ma dokonać, dotyczy zbawienia każdego człowieka. W ten sposób Jezus przyjmuje zdradę jako drogę do zmartwychwstania. – Pokazana zostaje wielka wolność wewnętrzna w sercu Pana Jezusa, który przyjmuje to co ma Go spotkać — dodał kaznodzieja i podkreślił, że Mesjasz zapowiedział także zdradę św. Piotra. Jego historia jest jednak inna, ponieważ powrócił on do swego Mistrza i stał się fundamentem Kościoła. – Uczmy się od św. Piotra tej szczególnej postawy, byśmy umieli wracać zawsze do Pana Jezusa, przyjmować Jego miłosierdzie i przebaczenie — zakończył ks. Grzegorz Dulęba MS.
Po Mszy św. kapelan Stowarzyszenia „Mężczyźni Świętego Józefa”, ks. Mirosław Żak podziękował organizatorom za zaangażowanie. Podkreślił, że rozważania składają się z dwóch części: fragmentów Pisma Świętego oraz nauczania papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a następnie zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy podczas Męskiej Drogi Krzyżowej.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczestników Drogi Krzyżowej powitał kustosz ks. Zbigniew Bielas. – Cieszymy się bardzo, że jesteście, że dotarli do nas „Pielgrzymi Nadziei” — mówił i zaprosił zebranych do odmówienia Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.
W słowie skierowanym do zebranych bp Jan Zając wskazał na krzyż – znak męki i święcę, która przypomina o Chrystusie – Światłości Świata. Na zakończenie biskup wraz z zebranymi odmówił Modlitwę Jubileuszu i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Aktif ve çalışan fixbet giriş linki ile hemen bağlan