STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „VERITATIS SPLENDOR”

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Veritatis Splendor”

W auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Veritatis Splendor”, którą zorganizowali metropolita krakowski Marek Jędraszewski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.




Wydarzenie rozpoczął ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Arcybiskup Marek Jędraszewski, podczas otwarcia konferencji, powitał wszystkich przybyłych gości i podkreślił, że 22 października 1978 roku, podczas Mszy św. inaugurującej papieski pontyfikat, Jan Paweł II wzywał do otwarcia przed Chrystusem drzwi ludzkich serc, systemów politycznych, kulturalnych i ekonomicznych.
– To papieskie wezwanie z Placu św. Piotra sprzed 40 lat znaczyło, że mamy otworzyć się na wolność i na prawdę i to najpierw w wymiarze antropologicznym.

Metropolita krakowski przypomniał, że papież zwracał uwagę na ten fakt już w 1969 roku w książce „Osoba i czyn”. Dowodził w niej, że wolność nie ma charakteru absolutnego, ale jest podporządkowana prawdzie o wartościach, o których mówi każdemu człowiekowi jego dobrze ukształtowane sumienie. Otwarcie się na prawdę i wolność w najgłębszym sensie oznacza otwarcie się na Chrystusa, który jest osobową prawdą i prowadzi nas do życia w pełnej wolności. Arcybiskup zauważył, że w 1993 roku papież napisał w encyklice „Veritas splendor”, że ostatecznej odpowiedzi na każde pytanie człowieka, udziela jedynie Jezus Chrystus.

Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, mówił, że dziś na nowo, po 40 latach, w sercach wszystkich wierzących, wybrzmiewają słynne słowa: „Habemus papam”.
– Mijający czas coraz bardziej uświadamia nam przykład świętego życia oraz skarb nauczania, zapisany na 85 tysiącach stron, który promieniuje jak blask prawdy.

Kardynał Stanisław Dziwisz, w wykładzie „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata”, zadał zgromadzonym retoryczne pytanie, czy papież zamierzał zmienić świat?
– Kto śledził z bliska pontyfikat Jana Pawła II, zdawał sobie sprawę, że poczuwa się on do odpowiedzialności nie tylko za Kościół, ale za losy całej ludzkości. Tak było od początku i do końca. Oczywiście, Jan Paweł II musiał się uczyć świata, poznawać z bliska jego problemy na wszystkich kontynentach, ale – jak wiemy – był pojętnym uczniem. Wyrósł na prawdziwego duchowego przywódcę świata.

Papieski sekretarz wymienił obszary, które dzięki posłudze Świętego Papieża, zmieniły swoje oblicze. Wśród nich znajdują się: polityka, nauka i kultura, młodzież, praca, cierpienie, miłosierdzie i świętość. Ojciec Święty wniósł niepodważalny wkład w upadek systemu komunistycznego w swojej Ojczyźnie i w krajach Europy Wschodniej.
– Dysponował natomiast słowem prawdy o człowieku, stworzonym przez Boga i powołanym do życia w Bogu na wieki. Nie proponował rewolucji, lecz powrót do prawdy i nawrócenie sumień (…) Ikoną strajku w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina w 1980 roku był widok robotników modlących się na kolanach, uczestniczących we Mszy świętej, spowiadających się, a przy nich wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i duża fotografia Ojca Świętego.

Kardynał przypomniał, że Jan Paweł II miał łatwość w nawiązywaniu kontaktów, a szczególnie bliski był dla niego świat nauki i kultury.
– Jan Paweł II przeszedł do historii jako autor encykliki „Fides et ratio”, w której w sposób mistrzowski starał się uporządkować świat pojęć i wzajemnych relacji między wiarą i rozumem, wychodząc w ten sposób – w imieniu Kościoła – na spotkanie ludzi ceniących rozum i prawdę, zaangażowanych w poszukiwania naukowe w różnych obszarach pracy intelektualnej. Już na samym początku encykliki ujawnił swoje spojrzenie i przekonanie o wzajemnej więzi między rozumem i wiarą.

Papież Polak pociągał za sobą młodzież. Trafiał do ich serc swoją wiarą, autentycznością i tym, że ustawiał im wysoko poprzeczkę.
– Potężne dzieło ewangelizacyjne, jakim jest każdorazowy Światowy Dzień młodzieży, jest jedną z najlepszych inicjatyw apostolskich Jana Pawła II. Dlatego dwa lata temu był on tak bardzo obecny w Krakowie w sercach, w modlitwie i radości młodych ludzi, którzy chcieli spotkać się w jego ojczyźnie.

Jan Paweł II uwrażliwił Kościół na sprawy pracy i zbliżył ją do Chrystusa i Jego Ewangelii. Przez swoje cierpienie i słabość, jakie ukazywał na oczach świata, przywrócił godność i nadzieję wszystkim chorym i cierpiącym. Papież dostrzegał ból i zagubienie człowieka, dlatego głosił światu Boże miłosierdzie.
– Miłosierdzie Boga ma budzić ludzkie miłosierdzie jako dopełnienie sprawiedliwości. Taką drogę miłosiernej miłości wskazywał Jan Paweł II. Taka droga zmienia świat.

Kończąc wykład, kardynał powrócił do początkowego pytania i potwierdził, że Jan Paweł II zmienił i nadal zmienia oblicze świata.

Kardynał Angelo Bagnasco, Arcybiskup Metropolita Genui, przdewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy w wykładzie „Duszpasterska miłość korzeniem kapłańskiej tożsamości i odpowiedzią na współczesne wyzwania” mówił o zadaniach, jakie stoją przed kapłanami. Swoje rozważania oparł na adhortacji Jana Pawła II „Pastores dabo vobis”. Zaznaczył, że współczesny świat dotknął sekularyzm – „wyrafinowana forma ateizmu praktycznego” i przekonywał, że podtrzymywanie wiary jest jednym z najważniejszych duszpasterskich obowiązków.
– Jeżeli wiara słabnie, chrześcijańskie życie staje się niepłodnym i ciążącym moralizmem, a Kościół sam siebie zatraca, zamienia się w coś innego, w filantropijną biurokrację (…) każde duszpasterstwo albo znajdzie swój fundament w doktrynie, albo pójdzie za sugestiami chwili.

Arcybiskup Genui przekonywał, że wiara nie może się wypalić, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i zesłał na nas swojego Ducha, a na dnie ludzkiego serca mieszka tęsknota za nieskończonością. Prelegent opisał również kapłańską tożsamość, która powinna polegać na przebywaniu z Jezusem.
– Kapłańska tożsamość jest rzeczywistością relacyjną, to znaczy w relacji z Chrystusem, Dobrym Pasterzem.

Przebywanie z Jezusem nie polega na uczeniu się zasad, kryteriów i praw, ale jest wewnętrznym kształtowaniem. Arcybiskup przestrzegał przed niewłaściwą motywacją podjęcia kapłańskiej drogi. Jest nią realizacja własnych talentów i aspiracji, a powołanie to kwestia miłości – dar dla innych, niezależnie od tego, czy zostanie odwzajemniony.
– Kryterium pasterskiej miłości nie jest akceptacja ze strony innych, ale wierność depozytowi wiary, strzeżonemu w Kościele. Prawda o Bogu to miłość, a miłość to pragnąć dobra dla drugiego człowieka (…) Nasze czasy wymagają szczególnego aktu pasterskiej miłości: wzbudzania najbardziej radykalnych pytań, które mogą być uśpione w sumieniu, ale nie mogą zostać zabite.

Na zakończenie zauważył, że serce człowieka odczuwa tęsknotę za sprawami wyższymi i szlachetniejszymi, a właśnie o nich mówi Ewangelia, której sługami są kapłani.
– Kapłani nie są ludźmi przeszłości, ale pasterzami przyszłości, a wspólnoty chrześcijańskie, ze swoimi problemami, nie chylą się ku zachodowi, lecz promieniują obiecującym światłem wschodzącego słońca.

Profesor Carl Anderson w prelekcji „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności” mówił o aktualnej roli świeckich katolików w Kościele i w świecie.
– Podstawowym przesłaniem całego pontyfikatu Jana Pawła II było pytanie: „Dlaczego trwasz w bezczynności? Nie bądź tylko widzem. Przyłącz się do mnie!”

Prelegent przekonywał, że w dzisiejszych czasach, laikat pełni niezastąpioną rolę w misji ewangelizacyjnej.

Kardynał Stanisław Ryłko, Archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, w wykładzie „Światowe Dni Młodzieży jako wkład św. Jana Pawła II w chrześcijańską formację młodych” z całą mocą mówił, że charyzmat Jana Pawła II najpełniej wyraził się w Światowych Dniach Młodzieży.
– Światowe Dni Młodzieży stały się prawdziwymi laboratoriami wiary młodej, radosnej i pełnej entuzjazmu misyjnego.

Kardynał przekonywał, że Jan Paweł II zaufał młodym ludziom i w ich ręce złożył przyszły los Kościoła. Przez cały swój długi pontyfikat był wymagającym przyjacielem dla młodzieży, a troska o ich dobro była kluczowym elementem jego pasterzowania.
– W czasach nieufności wobec młodego pokolenia, miał odwagę zdecydowanie na nich postawić. W kontekście współczesnej kultury, która spycha wiarę do sfery prywatności, Ojciec Święty miał odwagę postawić na wielkie zgromadzenia młodych, które stały się wielkim doświadczeniem powszechności Kościoła i wspólnoty wiary.

Dodał, że papież patrzył na młode pokolenie w perspektywie planu Boga, widząc w nim niezastąpionych apostołów nowej ewangelizacji. Skupił się również na papieskiej wizji wychowania, podkreślając, że jest to dwustronna relacja. Prawdziwy autorytet potwierdza się w bliskości z młodymi i opiera się na towarzyszeniu. Na zakończenie, kardynał życzył, aby młodzi ludzie podjęli duchowe dziedzictwo Świętego Papieża.
– Przygoda wiary młodych trwa nieprzerwanie i przynosi kolejne owoce. Światowe Dni Młodzieży nie przestają fascynować i przyciągać. Życzę, aby pokolenie ŚDM rosło w liczbę i podejmowało twórczo dziedzictwo Jana Pawła II.

Kardynał Angelo Scola, emerytowany arcybiskup Mediolanu, który  nie mógł być osobiście na konferencji, przekazał wykład: „Ciągłość nauczania i św. Jana Pawła II i papieża Franciszka o Kościele Ubogich, w którym podkreślił, że zarówno Papież Polak, jak i Ojciec Święty Franciszek głoszą Chrystusa jako istotę Ewangelii, a także niestrudzenie bronią ludzkiej godności.
– Jan Paweł II i papież Franciszek wzywają nas, abyśmy tworzyli Kościół ubogi dla ubogich, za przykład biorąc tajemnicę Chrystusa, dla dobra ludzi.

Profesor George Weigel w nagranej w formie filmowej prelekcji „<<Veritas splendor>>: Dar dla Kościoła i świata” dowodził, że papieska encyklika „Veritas splendor” nie jest adresowana wyłącznie do Kościoła, ale jest propozycją Kościoła dla wolnego społeczeństwa.

Profesor dr hab. Wojciech Nowak skupił się na aktualności papieskiej wizji kultury i nauki wobec zagrożeń transhumanizmu. Zwrócił uwagę na zaburzenia komunikacji pomiędzy młodymi ludźmi, którzy zamiast rozwijać relacje, wpatrzeni są w ekrany swoich smartfonów. Pytał, czy technika będzie w stanie zastąpić człowieka w myśleniu, a on sam nie zwróci się w stronę nieetycznego wykorzystywania swojej wiedzy i umiejętności? Zacytował słowa Jana Pawła II, który mówił, że w dobie intensywnego rozwoju techniki, człowiek musi bronić prawdy o sobie samym.

Ojciec dr Krzysztof Wieliczko, Administrator Fundacji Jana Pawła II, podkreślał, że misją fundacji jest kontynuacja nauczania Papieża Polaka.
– Niezwykłość Fundacji Jana Pawła II polega nie tylko na tym, że skupia się ona na wymiarze stypendialnym, ale również na rozwoju życia religijnego i kulturalnego.

Ksiądz prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podsumowując konferencję, zaznaczył, że Jan Paweł II realizował „literę i ducha” Soboru Watykańskiego II.
– Wymiar komunijny i dialogiczny nauczania Jana Pawła II jest wpisany w DNA trzech instytucji, które są organizatorami dzisiejszej konferencji. Jest to Archidiecezja Krakowska w postaci metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego i Uniwersytet Papieski (…) Ponieważ nie mogę wymienić wszystkich osób, którym należą się podziękowania za organizację tego wydarzenia – wspomnę o jednej – jest nią ks. prof. Robert Tyrała.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Konferencja Veritatis Splendor, UPJPII oraz IDMK im. JPII, Kraków, 17.10.2018

ZOBACZ TAKŻE
spimco.com
deneme bonusu veren siteler
Deneme Bonusu Deneme Bonusu Deneme Bonusu
deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler
escort bayan www.doescorts.com ümraniye escort bayanlar escort maltepe https://pendik.net/
alanya escort
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
casino siteleri deneme bonusu veren siteler yeni Yeni Deneme Bonusu Veren Siteler Bonus Veren Siteler Deneme Bonusu Veren Siteler
deneme bonusu deneme bonusu veren siteler Canlı casino siteleri
deneme bonusu veren siteler
tlcasino
starzbet
bahisbey
onwin
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu
fixbet onwin starzbet
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler
redriverlanes.com
casino siteleri
sahabet giriş
sahabet
onwin giriş
casino siteleri
alanya escort gaziantep escort gaziantep escort gaziantep escort mersin escort
atv-youth.org Deneme Bonusu Veren Siteler Deneme Bonusu Veren Siteler sherlockimmersive.com
eşya depolama şirketleri
deneme bonusu veren siteler

Aktif ve çalışan fixbet giriş linki ile hemen bağlan

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
bahis siteleri
deneme bonusu veren siteler
streameast
bahis siteleri
şehirlerarası evden eve nakliyat
pendik escort maltepe escort kartal escort
deneme bonusu veren siteler
streameast
betmarino