- Czy miłość może się „przeterminować”? Nie, dlatego encyklika Humanae vitae jest nadal aktualna. Zapraszamy do Krakowa na Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: „Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae” – zachęcają organizatorzy spotkania, które odbywać się będzie od 16 do 18 listopada w Krakowie.
– Kongres będzie okazją do naukowo-duszpasterskiej refleksji nad ponadczasową encykliką „Humanae vitae” – mówi ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Krakowie. – Naszym celem jest ponowne odczytanie encykliki, o której już we wstępie papież Paweł VI powiedział, że powstała z troski o życie i szczęście ludzi, przede wszystkim małżonków i rodziców – dodaje. Choć formuła kongresu zakłada debatę naukową, warto, aby uczestniczyli w nim także (a może przede wszystkim) ci, którzy miłość małżeńską i rodzicielską praktykują w swojej codzienności. – Kongres nie jest wydarzeniem oderwanym od rzeczywistości, w jakiej żyją małżonkowie i rodziny. Wprost przeciwnie, organizujemy go po to, aby odpowiedzieć na konkretne zmagania i pytania o miłość małżeńską i odpowiedzialne rodzicielstwo. Dlatego przewidzieliśmy aż cztery panele dyskusyjne, podczas których porozmawiamy o tym, co najbardziej dotyka współczesne rodziny – dodaje ks. Gałuszka.
Duszpasterz rodzin podkreśla, że celem kongresu nie jest dostarczenie nowej interpretacji „Humanae vitae”, ale raczej odkrycie jej ponadczasowego przesłania i głębi. Stąd tytuł wydarzenia: „Płodność listu, który dotarł z przyszłości”. – Papież Paweł VI wyprzedził swoją epokę. Nad niektórymi zagadnieniami bioetycznymi czy też dotyczącymi etyki życia małżeńskiego rozpoczęto szersza dyskusję całkiem niedawno, a Paweł VI wspominał o nich już 50 lat temu – mówi ks. dr Paweł Gałuszka i przypomina słowa papieża Benedykta XVI, który 10 maja 2008 r. w przemówieniu do uczestników kongresu z okazji 40-lecia encykliki na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie powiedział: „to, co było prawdą wczoraj, pozostaje prawdą i dzisiaj. Prawda wyrażona w jest niezmienna. Co więcej, właśnie w świetle nowych odkryć naukowych zawarte w niej nauczanie staje się bardziej aktualne i skłania do refleksji nad jej wewnętrzną wartością. Kluczowym słowem, umożliwiającym konsekwentne wniknięcie w jej treści, jest miłość”. – Czy miłość może przestać być aktualna? Nie. Doświadczenia wielu małżonków pokazują, że choć to wymagająca droga, daje autentyczny pokój serca i prowadzi do odkrycia piękna życia małżeńskiego i rodzinnego – zauważa duszpasterz rodzin.
O kondycji współczesnych małżeństw i rodzin będzie dyskutować grono naukowców z całego świata, specjaliści w tematyce małżeńsko-rodzinnej, kompetentni i zorientowani zarówno w historii, jak też w aktualnych troskach i wyzwaniach. Zaproszenie do Krakowa przyjęli m.in. prof. Deborah Savage z Uniwersytetu św. Tomasza w Minnesocie, ks. prof. Livio Melina, prof. Stanisław Grygiel i prof. Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II w Rzymie, prof. Jean-Marie Meyer z Lycée Stanislas w Paryżu oraz dr Anca-Maria Cernea ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich w Bukareszcie. Polskie uczelnie i ośrodki będą reprezentować m.in. ks. dr hab. Robert Skrzypczak, o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak oraz Jadwiga i Jacek Pulikowscy. – Cieszę się, że udało nam się zaprosić tak wspaniałe grono, które z prawdziwą pasją zajmują się tematyką dotyczącą życia małżeńskiego i rodzinnego – mówi ks. dr Paweł Gałuszka.
Także miejsce kongresu nie jest przypadkowe. To w Krakowie powstał tzw. „Memoriał Krakowski” – owoc pracy kard. Karola Wojtyły oraz zgromadzonego wokół niego środowiska teologicznego. Memoriał został przygotowany dla papieża Pawła VI, by wspomóc jego pracę nad encykliką „Humanae vitae”. Kiedy w Rzymie miało się odbyć się jedno z najważniejszych głosowań komisji pracującej nad encykliką, większość jej członków opowiedziała się za antykoncepcją, co podważało dotychczasowe stanowisko Kościoła w tej kwestii. Wojtyła nie mógł zgodzić się na takie rozwiązanie i w oparciu o nauczanie soborowe dotyczące zasad etycznego wymiaru życia małżeńskiego opracował ze swoimi współpracownikami dokumenty, które stanowiły przeciwwagę dla opinii większości. Tym samym dał Pawłowi VI fundament antropologiczny do ogłoszenia encykliki. W „Memoriale Krakowskim” Paweł VI dostrzegł, że kobieta i mężczyzna noszą w sobie szczególną godność oraz zdolność do tworzenia w dziedzinie seksualnej prawdziwego dobra moralnego i duchowego.
Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: „Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae” potrwa od 16 do 18 listopada. Wykłady zaproszonych gości odbędą się w auli Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy ul. Stradomskiej 4 w Krakowie. Na niedzielę zaplanowano Mszę św. dziękczynną w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Organizatorami kongresu są abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Szczegółowy program jest dostępny na www.kongres.diecezja.pl. Zapisy na kongres przyjmuje sekretariat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin (tel. 577 517 753).
Magdalena Guziak-Nowak / Kraków