STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MISJA RÓŻANIEC

Misja Różaniec

W ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia akcji, zebrano ponad tysiąc różańców. Misja Różaniec prowadzona jest przez Górę Dobra czyli organizację, która skupia byłych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy kosz różańców trafił już z prośbą o pobłogosławienie do metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Następnie, zostaną one przekazane do Tanzanii oraz do Rwandy i Burundi.

Misja Różaniec

Pomysł na akcję zrodził się w ten sposób, iż zauważyłem, że osoby, które wybierają się na misje, szukają niewielkich przedmiotów, które mogłyby łatwo przewieźć na inny kontynent. Różańce, które stanowią cenną pomoc przy ewangelizacji, właśnie takie są. Koordynując wcześniej kilka akcji wysyłki plecaków ze Światowych Dni Młodzieży do krajów afrykańskich, nawiązałem kontakt ze zgromadzeniami oraz organizacjami, które zajmują się prowadzeniem misji i ewangelizacją. Są to m.in. fundacja Kiabakari, z którą współpracuje ks. Wojciech Kościelniak w Tanzanii, Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (Kamerun, Burundi, Rwanda), Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia (Burundi) czy Zgromadzenie Michalitów (Papua-Nowa Gwinea).

Misja Różaniec jest prowadzona przez Górę Dobra czyli organizację, która skupia byłych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Różańce cały czas można przynosić do lokalu Camino przy ul. Stolarskiej 3 lub przesyłać na adres Arcybractwa Miłosierdzia (ul. Sienna 5, 31-041 Kraków). Przeprowadzamy również sukcesywnie zbiórki w parafiach. W ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia akcji, zebrano ponad tysiąc różańców, z czego znaczną część w trzech parafiach – Parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy, Parafii pw. św. Kazimierza na Grzegórzkach oraz Parafii pw. św. Rodziny w Balicach.

Organizatorzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni pierwszymi efektami – ludzie ofiarowali naprawdę piękne i wyjątkowe różańce. Otrzymaliśmy różańce z różnych miejsc: z Fatimy, Medjugorie, Jerozolimy czy Rzymu, były różańce od trzech papieży, różańce kardynalskie, różańce wykonane z różnych materiałów – różane, bursztynowe, w barwach patriotycznych, góralskie, z masy perłowej, kamieni szlachetnych,  a nawet różaniec z relikwiami św. Siostry Faustyny. Pierwszy kosz różańców trafił już z prośbą o pobłogosławienie do Księdza Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Trafią one do Tanzanii oraz do Rwandy i Burundi.

To niesamowita sprawa, że  tym sposobem można zbudować prawdziwą więź modlitewną z naszymi braćmi w wierze np. z Afryki, gdzie ludzie chcą się modlić na różańcu i często tworzą go z różnych materiałów. W polskich domach często mamy kilka różańców, ale przecież modlimy się głównie na jednym czy dwóch. Dlatego też warto przekazać ten mało używany jako prezent tym osobom, które będą używać go codziennie i będą modlić się również w intencji tych, którzy przekazali różaniec. Myślę, że w ten sposób również w małej części staramy się sprawić, by spełniać zalecenia orędzia fatimskiego, w którym Matka Boża prosiła nas, by modlić się na różańcu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji, zachęcamy do zbierania różańców również w swoich parafiach i przynoszenia ich na ul. Sienną 5 bądź Stolarską 3 do Camino.

 

Jakub Kwaśnik
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Galeria

ZOBACZ TAKŻE