STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ NA ULICACH MYŚLENIC

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Myślenic

Inscenizowana droga krzyżowa przygotowywana przez młodzież cieszy się w Myślenicach wieloletnią tradycją. W piątek 5 kwietnia już po raz dwudziesty drugi można było uczestniczyć w misterium, które rozegrało się na ulicach miasta, pomiędzy dwiema parafiami – w tym roku pod hasłem „Oto Matka twoja”.

Po Mszy św. o godzinie 17:00 uczestnicy nabożeństwa w kościele p.w. św. Brata Alberta byli świadkami kolejnych scen znanych z Ewangelii – od ofiarowania małego Jezusa w świątyni, gdy Maryja usłyszała słowa „Twoją duszę miecz przeniknie”, przez Ostatnią Wieczerzę, modlitwę w Ogrojcu, zdradę Piotra i rozpacz Judasza. Następnie Jezus został wyprowadzony przez żołnierzy na sąd do Piłata oraz dwór Heroda, które zostały zainscenizowane przed kościołem. Po wydaniu wyroku rozpoczęło się nabożeństwo drogi krzyżowej, które prowadził inscenizowany przez młodzież pochód żołnierzy, faryzeuszów i niewiast, towarzyszących dźwigającemu krzyż Jezusowi. W refleksji nad męką Pańską pomagały rozważania przygotowane przez ks. Marcina Cholewę. Po przejmującej scenie ukrzyżowania i złożenia do grobu, podczas której mocno wybrzmiały skierowane do całego tłumu słowa „Oto Matka twoja”, ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP, udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa.

Mateusz Mirochna, odtwórca roli Jezusa, podzielił się po wszystkim swoimi wrażeniami w takich słowach: „Od samego początku, kiedy zdecydowałem się na rolę Jezusa, towarzyszył mi strach. Bałem się krzyża. Faktycznie, było się czego bać. Z każdym kolejnym upadkiem było mi trudniej wstać. Im bliżej sanktuarium, tym ciężej było iść, ale szedłem z intencją – ofiarowałem tę drogę krzyżową w intencji każdego, kto się na nią stawił. To dawało odwagi i dawało sił, by dotrwać do końca mimo bólu i wyczerpania. Przeżyłem tylko namiastkę tego, co Chrystus na Golgocie, ale to wystarczyło, by w pełni zrozumieć to, co dzieje się każdego dnia podczas Eucharystii.”

Młodzież oazowa z parafii Narodzenia NMP i parafii św. Brata Alberta już od tygodni przygotowywała się do tego wydarzenia – od adaptacji scenariusza, który w tym roku szczególnie nawiązał do roku jubileuszowego przeżywanego w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, przez przygotowanie strojów, próby w kościele i na ulicach miasta oraz wszelkie działania logistyczne. Drogę Krzyżową objął swoim patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, a w organizację poza obiema parafiami włączyła się policja, straż miejska, OSP i Służba Maltańska.

Organizatorzy ufają, że to wydarzenie pomoże jeszcze lepiej przygotować się do wydarzeń Wielkiego Tygodnia i dobrego przeżycia Wielkanocy – w takich słowach podsumowuje to Małgorzata Drożdż, główny organizator wydarzenia: „Dla mnie każdego roku organizacja drogi krzyżowej jest wyjątkową okazją do pięknego przeżycia wielkiego postu i stanowi dla mnie wspaniały wstęp do wydarzeń Triduum Paschalnego. Przeżyłam ją bardzo osobiście, cały czas byłam myślami z każdym z aktorów i co chwilę spoglądałam w niebo dziękując za wszystko to, co właśnie się działo”.

Ks. Marcin Filar
Fot. Marek Stoszek