STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „MŁODE OBLICZE MIŁOSIERDZIA” – DZIEŃ WSPÓLNOTY RUCHU APOSTOLSTWA MŁODZIEŻY

„Młode oblicze miłosierdzia” – Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży

W sobotę – 15 października – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Robert Chrząszcz.
Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu w Kaplicy św. Siostry Faustyny. Po jej zakończeniu do Bazyliki Bożego Miłosierdzia młodzi wnieśli symbole Światowych Dni Młodzieży. W samo południe rozpoczęła się Msza święta.

Zebranych w łagiewnickim Wieczerniku powitał ks. Zbigniew Bielas, który przypomniał, że w holu dolnej Bazylki znajduje się wystawa fotograficzna „Młodzi przy Miłosiernym”– wspomnienie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie sprzed 6 lat. – Jedna z plansz ma tytuł: „Młode oblicze miłosierdzia”. I są tam słowa Papieża Franciszka, które wypowiedział na krakowskich Błoniach: „Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze. Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę; serce miłosierne potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich (…) Powiedzieć wraz z wami „miłosierdzie”, to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia” – mówił rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dodawał: – Serdecznie Was witam, Młodych i Starszych, tu, w Bazylice Bożego Miłosierdzia. To miejsce szczególne – tu 20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Słowa papieskiego Aktu zawierzenia od tego roku znajdują się na ścianie Bazyliki… Cieszę się bardzo, że dziś Miłosierdzia ma młode oblicze… Dziękuję Wam, że w trudnym czasie pandemii stanęliście „Przy Miłosiernym”, dzieliliście się fragmentami „Dzienniczka”, udostępnialiście zdjęcia z Jezusem Miłosiernym… Dziękuję, że jesteście przy Miłosiernym dziś, przeżywając Dzień Wspólnoty… Niech Bóg bogaty w miłosierdzie Wam błogosławi, bo Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata… Niech wstawiennictwo Apostołów Miłosierdzia – św. Siostry Faustyny i św Jana Pawła II wyprasza Wam potrzebne łaski do apostolstwa i dawania świadectwa o Chrystusie.

W homilii ks. bp Robert Chrząszcz zauważył: – Gromadzimy się we wspólnocie Kościoła. Chcemy jako ta wspólnota wychwalać Boga, który w Jezusie Chrystusie objawia swoje wielkie miłosierdzie. Szczególnie tutaj – w krakowskich Łagiewnikach – zwracamy się do naszego Boga: „Boże, Ojcze Miłosierdzia”. Dziś w świecie, w którym szaleją rozmaite konflikty, w świecie, w którym do głosu dochodzą złe żądze, złe pragnienia i gniew, my stajemy przy ołtarzu Pańskim, by upraszać Boże Miłosierdzie dla nas, dla naszych najbliższych i dla całego świata – powiedział kaznodzieja i dodał, że wszyscy czujemy, jak bardzo potrzebujemy Bożego Miłosierdzia. – Nie wiem czy potraficie to sobie wyobrazić, ale może spróbujcie. Zamknijcie oczy i zobaczcie. Oto ten Jezus Miłosierny, wobec rzeczy aniołów i świętych i całego nieba, mówi wskazując na ciebie: „To jest właśnie on/ona. Znam go/ją. Była mi wierna – mówił ostrzegając, że wyparcie się Jezusa spowoduje również to, że Jezus wyprze się nas i to będzie zwykła konsekwencja naszych czynów.

Bp Chrząszcz – cytując słowa z „Dzienniczka św. Siostry Faustyny – przypomniał historię powstania obrazu Jezusa Miłosiernego. – Chciałbyś was dzisiaj zachęcić, abyście malowali ten obraz Pana Jezusa Miłosiernego już nie na płótnie, nie w swojej duszy, ale w tym świecie. Swoją postawą, swoim miłosierdziem, świadectwem – powiedział biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

Doświadczając Bożego Miłosierdzia w naszym życiu musimy w naszych sercach czuć pośpiech, który nas popycha do działania. Do tego nas zachęca Maryja i Jezus, mówiąc o swoim miłosierdziu. Nie jesteśmy w stanie iść za Chrystusem, naśladować Matki Bożej w Jej postawie służenia innym, jeśli nie zaufamy Chrystusowi. Dlatego słowa: „Jezu, ufam Tobie” w sposób szczególny powinno wypływać z twojego serca. Niech twoje serce krzyczy dzisiaj do Chrystusa: „Jezu, ufam Tobie. Ty wiesz, że się trochę boję, że jestem słaby, że wiele rzeczy muszę jeszcze poprawić”. Ale niech twoje serce krzyczy: „Jezu, ufam Tobie”, a On na pewno ci pobłogosławi, jak błogosławi w tym obrazie, który wszyscy widzimy – zachęcał młodych bp Chrząszcz.

W czasie Eucharystii bp Robert Chrząszcz pobłogosławił 33 nowych Animatorów i Moderatorów. Dzień Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży zakończyła gala w Auli św. Jana Pawła II.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE