STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MŁODZIEŻ O MIŁOSIERDZIU

Młodzież o Miłosierdziu

„Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”- to temat XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Etap diecezjalny odbył się 9 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Organizatorem Olimpiady jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Ks. Andrzej Wciślak, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie wyjaśnia, że tegoroczny temat Olimpiady związany jest z Miłosierdziem Bożym. Organizatorem obecnej edycji Olimpiady jest diecezja płocka. W 2021 roku, przypadała 90. rocznica objawienia Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie w Płocku, które miało miejsce 22 lutego 1931 roku. To wtedy Siostra Faustyna otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie” – powiedział nam kapłan.

Ogólnopolska Olimpiada Teologii skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 40 uczniów z całej Archidiecezji Krakowskiej. Przeszli oni pomyślnie przez etap szkolny, którego temat brzmiał: „Miłosierdzie Boga w historii zbawienia”. W czasie etapu diecezjalnego uczestnicy zdawali egzamin ze znajomości zagadnienia „Miłosierdzie Boże w posłudze Kościoła”. Jak mówił ks. Andrzej Wciślak, nie wszystkie pytania były proste – odpowiadając na wiele z nich trzeba było wykazać się dużą wiedzą.

„W których z wymienionych miejsc nie ma sanktuarium Bożego Miłosierdzia? (Płock, Kraków-Łagiewniki, Biała, Częstochowa, Rabka)”;

„Kto jest patronem kościoła parafialnego w Świnicach Warckich, w którym została ochrzczona s. Faustyna Kowalska?” – to dwa z wielu pytań, z którymi mierzyli się Młodzi.

Uczestników konkursu przywitał ks. Michał Kania, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Słowo do zebranych skierował także ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał, że 11 lat temu to Kraków był gospodarzem OTK i temat tamtej Olimpiady brzmiał: „Mieć wyobraźnię Miłosierdzia”. Zaznaczył, że tegoroczna Olimpiada odbywa się w roku przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdzia. – Łączy się z nami ponad 80 miejsc z całego świata. A więc kult Bożego Miłosierdzia jest obecny na całym świecie – powiedział i zachęcał Młodych, aby zatrzymali się przed Bazyliką przy Bramie Miłosierdzia, na której wypisane są uczynki Miłosierdzia co do duszy i co do ciała. – To jest taki drogowskaz, jak żyć Miłosierdziem w praktyce – wskazał ks. Bielas.

Do Łagiewnik przyjechały wraz ze swoją katechetką cztery uczennice Liceum Ogólnokształcącego z Suchej Beskidzkiej. Pani Iwona powiedziała nam, że w etapie szkolnym udział wzięło aż 30 osób. – Zawsze chętnych do tego konkursu jest bardzo dużo. W tym roku na pewno pociągnął uczniów temat: Miłosierdzie Boże. Wspólnie czytaliśmy już do pierwszego etapu literaturę i zadziwiało nas to, jak możemy to wszystko odnieść do współczesnego życia, do tego, co dzieje się wokół nas – powiedziała nam Pani Iwona, przyznając, że choć temat nie wydaje się trudny, uczestnicy konkursu napotykali na różne niespodzianki. – Ale dałyśmy radę – zaznacza.

Karolina w ubiegłym roku także brała udział w Olimpiadzie i wówczas przeszła do etapu ogólnopolskiego. Jak powiedziała nam, zaczęła startować w konkursie już w pierwszej klasie liceum. – Poszło mi całkiem dobrze, więc to kontynuuję. W tym roku dodatkowo zainspirował mnie temat Miłosierdzia i cieszę się, że do literatury wprowadzono „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny – wyjaśniała.

Z kolei Gabrysia podkreśla, że jest animatorem w Grupach Apostolskich RAM, a jej wiara w ostatnim czasie, także dzięki przygotowaniom do Olimpiady, bardzo się umocniła. – Miłosierdzie jest dla mnie jeszcze czymś mało odkrytym, ale pięknym i czymś co inspiruje. Ten temat bardzo mnie pociągnął – wyznaje.

Dla Kasi Olimpiada to także nie jest temat nowy. Brała już udział w innych konkursach religijnych. – Dla mnie te konkursy są źródłem połączenia z Panem Bogiem. Dzięki nim dużo czytam o Panu Bogu i dużo się o Nim dowiaduję. To dla mnie najważniejszy powód – powiedziała nam.

W etapie diecezjalnym wzięła udział także Ania. – Moja mama bardzo interesuje się tematem Miłosierdzia, św. Siostrą Faustyną. Czytałam więc wiele książek nie tylko tych obowiązkowych do konkursu, ale także spoza kanonu. I było to dla mnie bardzo interesujące, ale także często zaskakujące – mówiła.

Na ostatnim etapie finaliści zmierzą się z tematem „Miłosierdzie w życiu chrześcijanina”. Z każdej diecezji kwalifikują się do niego dwie osoby. Etap ogólnopolski odbędzie się w dniach 31 marca –2 kwietnia 2022 roku w Płocku.

Małgorzata Pabis | Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Galeria

ZOBACZ TAKŻE