STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MODLITWA I ŚWIADECTWO. 13 LISTOPADA ODBĘDZIE SIĘ NIEDZIELA POWOŁAŃ

Modlitwa i świadectwo. 13 listopada odbędzie się Niedziela Powołań

– Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak i dziś Jezus wyznacza i wysyła swoich uczniów, aby nieśli światu Dobrą Nowinę. Wciąż aktualne są Jego słowa, które niegdyś do nich skierował: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2). Zatem tym, co my możemy zrobić dla sprawy powołań, to ofiarować naszą modlitwę oraz dawać świadectwo – podkreślają klerycy WSD AK i zapraszają do wspólnej modlitwy i rozmów podczas Niedzieli Powołań, która przypada 13 listopada.
Statystyki nie kłamią – spadek powołań stał się faktem. Ten stan rzeczy jest powodem do zaniepokojenia dla wielu kapłanów i wiernych świeckich. Jako chrześcijanie nie możemy jednak zapominać, że tym, który powołuje, jest sam Chrystus. On wie co robi. I chociaż wymienia się wiele czynników niesprzyjających wyborowi drogi powołania kapłańskiego czy zakonnego – Jezus nie przestaje kierować do serc wielu młodych mężczyzn i kobiet zaproszenia do pójścia za Nim. Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak i dziś, wyznacza i wysyła swoich uczniów, aby nieśli światu Dobrą Nowinę. Wciąż aktualne są Jego słowa, które niegdyś do nich skierował: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10,2). Zatem tym, co my możemy zrobić dla sprawy powołań, to ofiarować naszą modlitwę oraz dawać świadectwo.

Wokół tych dwóch elementów skupia się idea Niedzieli Powołań, która od wielu już lat jest organizowana przez krakowskie Wyższe Seminarium Duchowne. W tym roku odbędzie się 13 listopada. Do modlitwy w intencji powołań będą zaproszone wszystkie parafie Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Alumni odwiedzą wówczas dekanaty Babice, Białka Tatrzańska i Biały Dunajec oraz Goleszów i Jawiszowice. Uczestnicząc w Eucharystii, będą dawać świadectwo swojego powołania, a spotykając się z grupami parafialnymi, opowiedzą o życiu w seminarium. Wspólnie z parafianami będą modlić się o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Szczególną okazją do dawania świadectwa będą spotkania i rozmowy z młodymi ludźmi – ministrantami i lektorami, przygotowującymi się do sakramentu bierzmowania, czy formującymi w młodzieżowych grupach. Jest to także szansa, by przypomnieć o roli rodziny w rozeznawaniu życiowego powołania – to one są bowiem często pierwszymi seminariami, w których przyszli kapłani uczą się wiary i modlitwy. Alumni przygotowali także specjalne obrazki dla starszych i chorych, z prośbą, aby swoją modlitwę i cierpienia ofiarowywali w intencji nowych powołań i o świętość kapłanów. Dla przygotowujących się do kapłaństwa, jest to okazja do zapoznania się z poszczególnymi rejonami diecezji i jej kapłanami, przyjrzenia się posłudze na parafii oraz umocnienia na drodze powołania.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej mieści się w cieniu Wawelu, przy ulicy Podzamcze 8. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje 89 kandydatów – 55 z Archidiecezji Krakowskiej i 34 z Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wśród nich 15 diakonów odbywa praktykę duszpasterską na wyznaczonych parafiach, a 16 kandydatów spędza czas etapu propedeutycznego, czyli przygotowawczego, w Zembrzycach obok Suchej Beskidzkiej. Naszych seminarzystów można spotkać także w mediach społecznościowych. Na kanale YouTube klerycy uczestniczą w wywiadach, mówiąc o powołaniu, ukazują się także pieśni wykonanymi przez seminaryjną scholę, na platformie Spotify dzielą się codziennymi komentarzami do Ewangelii z danego dnia, a na stronie internetowej i fanpage’u wydarzeniami z życia seminaryjnego.

MATERIAŁY POWOŁANIOWE W NASZYCH MEDIACH:

  1. (PO)WOŁANIE – rozmowy z kapłanami o kapłaństwie
  2. #przecieżmniewołałeś – świadectwa powołania
  3. Pieśni w wykonaniu kleryków WSD AK
  4. Rozmowy z klerykami o seminarium
  5. Top Hit – Codzienna dawka Słowa. Codzienne rozważania kleryków do Ewangelii dnia

Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku, strony internetowej, kanałów na: YouTube; Instagramie, Twitterze oraz Spotify.

WSD AK
ZOBACZ TAKŻE