STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MSZA ŚW. W INTENCJI ŚP. PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

Msza św. w intencji śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Z inicjatywy krakowskich parlamentarzystów w Bazylice Mariackiej została odprawiona Msza św. w intencji śp. Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu.

Msza św. w intencji śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W homilii archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. infułat Dariusz Raś zwrócił uwagę, że powołanie do polityki jest niełatwe, narażające na krytykę niewdzięczność. „Dziś i wczoraj to rozpoznaliśmy jakby namacalnie. Przed laty zrozumieliśmy to okryci żałobą po tragedii smoleńskiej. I dlatego potrzebujemy pocieszenia od Boga, który ociera wszelką łzę z naszych oczu wówczas, kiedy zaglądamy do nieba w czasie Eucharystii” – mówił.

Duchowny przywołał słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas Mszy dla świata ludzi pracy w Gdańsku w 1987 r.: „Nie może być walka silniejsza nad solidarność. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej – rosną zbyt ciężkie brzemiona. I rozkład tych brzemion narasta w sposób nieproporcjonalny”.

Podkreślił, że jest to specjalna lekcja papieża dla rodaków. „Po kanonizacji papieża to jakby lekcja z nieba. Ona trwa, choć pokolenia Polaków się prawie wymieniły. Zadanie domowe tylko jeszcze nieodrobione” – podsumował.

Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na znak solidarności wokół hali Tauron Arena Kraków wyświetlany jest napis LED “Myślami z Gdańskiem…”.

Krakowianie chcą także wyrazić swój sprzeciw wobec fali przemocy i nienawiści. Wieczorem odbędzie się milczący protest na Rynku Głównym, bo – jak mówią jego organizatorzy – „czasem ciszę słychać bardziej niż najgłośniej wykrzyczane słowo”.

 

KAI
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE