STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MURAL MŁODYCH NA CAMPUSIE MISERICORDIAE W 5 ROCZNICĘ ŚDM

Mural młodych na Campusie Misericordiae w 5 rocznicę ŚDM

5 lat od Światowych Dni Młodzieży spotykamy się na Campus Misericordiae – Polach Miłosierdzia w miejscu, w którym uczestniczyło na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem 2 i pół miliona młodych osób z całego świata.

Mural młodych na Campusie Misericordiae w 5 rocznicę ŚDM

5 lat od Światowych Dni Młodzieży spotykamy się na Campus Misericordiae – Polach Miłosierdzia w miejscu, w którym uczestniczyło na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem 2 i pół miliona młodych osób z całego świata.

W dniach 30 lipca – 1 sierpnia 2021odbędzie się spotkanie na strefie społecznej, gdzie powstał Dom Miłosierdzia, Centrum logistyczne Caritas oraz Dom Młodych wraz z Muzeum Jana Pawła II. W tym miejscu od 5 lat codziennie przebywa dziesiątki osób potrzebujących wsparcia w trudnościach swojego życia.

Opodal tej strefy społecznej powstała Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej zatrudniająca blisko 2 tysiące osób.

Na rocznicę tych szczególnych wydarzeń dobiega końca budowa Domu Młodych, na głównej elewacji tego domu powstaje mural przedstawiający czuwających młodych ludzi trzymających w rękach świece pokoju tak jak to było w sobotę (30 lipca 2016 r.) gdy modlili się z Papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae w wielickich Brzegach.

PROGRAM

30 lipca 2021 /piątek/

19.00 – Koncert African Music School

20.00 – Droga Krzyżowa na Polach Miłosierdzia

21.00 – rozpoczęcie trzydniowej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Domu Młodych

31 lipca 2021 /sobota/

19.00 – Koncert SIEWCY LEDNICY

20.00 – Koncert Muzyków Solnego Uwielbienia z gościnnym udziałem Magdy Steczkowskiej

Procesja Światła na Polach Miłosierdzia

1 sierpnia 2021 /niedziela/

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (Dom Młodych)

18.00 – „Muzyczne dziękczynienie” – o. Łukasz Buksa z zespołem

19.00 – Zespół Play&Pray

20.00 – Msza Święta Dziękczynna (obok Domu Miłosierdzia) Celebrowana przez abp. Marka Jędraszewskiego


Podczas wydarzeń rocznicowych zapraszamy do zwiedzania wyjątkowej wystawy na Campus Misericordiae w Brzegach obok Domu Młodych.

Wystawa pt. „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II” prezentuje trzy obszary. Pierwszy dotyczy dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły spędzonych w Wadowicach oraz ukazuje jego drogę do kapłaństwa. Drugi, to okres nie tylko krakowski, ukazujący służbę duszpasterską księdza, biskupa, kardynała, metropolity krakowskiego na tle ważnych wydarzeń w naszej Ojczyźnie oraz trzeci podkreślający wielkość pontyfikatu Jana Pawła II. Na potrzeby wystawy nagrano 15 wywiadów ze świadkami życia, dzieła i świętości naszego Rodaka.

Wystawa „Małopolska Karola Wojtyły – Jana Pawła II” została zrealizowana w ramach projektu pt. „5 scen kulturowych Małopolski Karola Wojtyły – Jana Pawła II”. Projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”, Oś 6: Dziedzictwo regionalne, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Miasta i Gminy Wieliczka.


Przygotowane również zostaną inne wystawy przypominające o wydarzeniach podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.

Warto podkreślić, że na Campus Misericordiae w Brzegach wystąpi również African Music School – to ważny międzynarodowy projekt misyjny.

African Music School jest jedną z niewielu na całym kontynencie afrykańskim, szkół muzycznych. Założona została przez polskiego misjonarza i prowadzona jest przez fundację Akeda w Republice Środkowej Afryki. Kolejne zmiany muzyków z Polski uczą tam uzdolnione dzieci i młodzież gry na różnych instrumentach. W tym targanym konfliktami zbrojnymi kraju, to często dla nich życiowa szansa, w myśl przyświecającego temu przedsięwzięciu hasłu „Zamiast broni instrumenty”.

Główną ideą African Music School jest stworzenie miejsca, w którym utalentowane dzieci z ubogich rodzin otrzymają profesjonalną edukację muzyczną, która w przyszłości da im pracę i możliwość utrzymania rodziny. Dla większości z nich będzie to zapewne też jedyna szansa na jakąkolwiek naukę. Celem projektu African Music School jest budowa szkoły muzycznej w miejscowości Bouar, gdzie stacjonuje polski misjonarz i autor projektu, brat Benedykt Pączka. Fundacja Akeda prowadzi projekt African Music School poprzez organizowanie akcji mających na celu zebranie środków finansowych na rzecz budowy szkoły.

Fundacja Akeda przygotowała trasę koncertową muzyków African Music School w Polsce i na tej trasie znalazło się Campus Misericordiae w Brzegach. Od czerwca do września koncertują w całym kraju.

Campus Misericordiae Wieliczka – Brzegi – historia tego miejsca rozpoczęła się pięć lat temu pod koniec lipca, kiedy to Papież Franciszek w tym miejscu spotkał się z młodzieżą całego świata. Campus Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad dwóch i pół miliona pielgrzymów z całego świata. W sobotni wieczór (30 lipca 2016 r.) zgromadzonych młodych ludzi połączyła wspólna modlitwa i śpiew, które nie ustały przez całą noc. 31 lipca 2016 r. Papież Franciszek powrócił na Brzegi, by poświęcić Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas Chleb Miłosierdzia i odprawił Mszę Świętą Posłania.

Obecnie trwa rozbudowa strefy społecznej Campus Misericordiae, tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał Park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą przeszedł Papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie 30 lipca 2016 roku. Brama Miłosierdzia stanęła w tym miejscu jako symbol przyjaźni i pokoju między narodami świata. Wszyscy pamiętamy ten niezwykły moment przejścia Papieża Franciszka z młodymi ze wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Obraz ten powraca stale w naszej pamięci i został utrwalony w symbolicznej bramie. Wokół niej na Polach Miłosierdzia powstały drogi, tworzące zarys płomienia – symbolizującego niegasnący płomień Miłosierdzia Bożego. Aranżacja przestrzeni wzdłuż Traktu Papieża Franciszka ma bardzo symboliczny wymiar i świadczy o ważnych, dziejowych wydarzeniach, które miały miejsce na Brzegach w 2016 roku.

Obecnie prowadzone są też prace budowlane przy powstającym obok Domu Miłosierdzia – Domu dla Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016,A w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać.

Galeria

ZOBACZ TAKŻE