STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW W MARKOWEJ I UPJPII W KRAKOWIE PODPISAŁY POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY PODCZAS SYMPOZJUM AKADEMII SPRAWIEDLIWYCH NT. MIŁOSIERDZIA 22 III 2023

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej i UPJPII w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy podczas sympozjum Akademii Sprawiedliwych nt. miłosierdzia 22 III 2023

Porozumienie o współpracy, pomiędzy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, podpisane 23 marca 2023 r. zakłada „współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego w celu tworzenia kultury pamięci, opartej o dziedzictwo św. Jana Pawła II oraz polskie tradycje intelektualne, artystyczne i społeczne.”
Obie strony pragną współpracować przy organizacji cyklicznych sympozjów Akademii Sprawiedliwych, współdziałać w ramach towarzystwa naukowego pod taką samą nazwą, a także tworzyć i realizować projekty badawcze poświęcone problematyce praw człowieka, w tym „w szczególności realizacji współpracy w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych poświęconych działalności Kościoła oraz chrześcijan i ich zrzeszeń na rzecz wolności sumienia i idei praw człowieka – w krajach europejskich pod rządami komunistycznymi w latach 1956-1990.” W planach jest także wspólne stworzenie internetowego portalu poświęconego kulturze pamięci pod kątem różnych dyscyplin nauki.

Podpisanie porozumienia miało miejsce w środę 23 marca 2023 r., w Domu Długosza – siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poprzedziło je sympozjum Akademii Sprawiedliwych  „Miłosierdzie – chrześcijańskie imię sprawiedliwości”. Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała witając gości i dziękując za obecność wyraził radość, że Akademia Sprawiedliwych po raz kolejny obraduje w siedzibie UPJPII, a także nadzieję na kolejne ożywione dyskusje naukowe w tym właśnie gronie. Mówił również jak bardzo ceni sobie podejmowany w tym miejscu temat beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.

Uczestnicy sympozjum wysłuchali wykładu „Ulmowie – męczennicy w imię Miłosierdzia”, który wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich dziećmi. Dyskusję, która odbyła się po wykładzie moderował Waldemar Rataj – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Po południu przewidziano sesję otwartą dla publiczności w kościele pw. Bożego Miłosierdzia, przy ul. Bożego Miłosierdzia 1 w Krakowie, podczas której wykład wygłosi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. Po wykładzie zostanie odprawiona tam Msza św. w intencji Polaków, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.

24 marca br. (piątek) w Markowej odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w których udział weźmie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obecni będą członkowie Akademii Sprawiedliwych oraz m.in. Rektor UPJPII w Krakowie.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

UPJP2
ZOBACZ TAKŻE