STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MUZYCZNA DROGA KRZYŻOWA JUŻ W NIEDZIELĘ

Muzyczna Droga Krzyżowa już w niedzielę

Krakowscy wierni po raz szósty będą mogli uczestniczyć 31 marca w Muzycznej Drodze Krzyżowej. Tradycyjne rozważania zastąpią podczas nabożeństwa utwory muzyki klasycznej.




Pomysł koncertu o charakterze pasyjnym ma swoje korzenie w Łodzi, a na grunt krakowski przeniosła go Kinga Mastalerz. – Kiedy studiowałam medycynę, uczestniczyłam w podobnej Drodze Krzyżowej, ale muzyka podczas tamtego nabożeństwa była puszczana z płyt. Pomyślałam sobie, że może o wiele głębsze wrażenie i duchowe przeżycia przyniosłoby wykonywanie utworów na żywo przez orkiestrę i chór – opisuje.

Pomysł udało się wprowadzić w życiu – co roku w organizację muzycznego nabożeństwa odprawianego w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie włącza się ponad 100 muzyków i wokalistów.

Kolejnym etapom drogi Chrystusa na Golgotę towarzyszą przede wszystkim klasyczne utwory muzyczne. W tym roku uczestnicy krakowskiej Muzycznej Drogi Krzyżowej usłyszą m.in. utwory z oratorium Cesara Francka “Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu” czy tradycyjne polskie wielkopostne pieśni w aranżacji chóralnej, ale także nuty góralskie. O oprawę muzyczną zadbają trzy krakowskie chóry, orkiestra oraz zespoły instrumentalne i soliści, m.in. Liliana Pociecha i Wojciech Golonka.

Jak podkreśla ks. Kazimierz Kijas, proboszcz w kościele Redemptor Hominis, Muzyczna Droga Krzyżowa cieszy się coraz większą popularnością. – Myślę, że dzieje się tak dlatego, że wędrowanie z Chrystusem na Golgotę i prawdziwe bycie z Nim to istota tego nabożeństwa. Nie tylko słowne rozważania. Dlatego podprowadzenie muzyczne do samodzielnego pochylenia się i zrozumienia dramatu Drogi Krzyżowej naprawdę potrafi dotknąć człowieka – ocenia duchowny.

Muzyczna Droga Krzyżowa rozpocznie się 31 marca o godz. 20.00 w kościele Redemptor Hominis w Krakowie (ul. Stelmachów 137). Co istotne świątynia ta charakteryzuje się wyśmienitą akustyką, gdyż została zaprojektowana przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

KAI

ZOBACZ TAKŻE