Sześć koncertów muzyki średniowiecza, reneansu i baroku w wykonaniu znakomitych europejskich wykonawców wypełni program tegorocznego, drugiego Festiwalu „Musica Divina” w Krakowie. Motywem przewodnim, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Wydarzenie organizowane pod patronatem Prezydenta RP odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia.
W zabytkowych wnętrzach krakowskich kościołów artyści zaprezentują bogactwo modlitwy śpiewanej różnych epok i kultur – od średniowiecznej Ave Generosa Hildegardy z Bingen, poprzez klasyczne aranżacje Orlando di Lasso czy kompozytorów francuskiego baroku, aż po tradycję chrześcijańskiego Wschodu.
Festiwal Musica Divina stanowi próbę stworzenia przestrzeni dla prawdziwego spotkania z Bogiem poprzez piękno muzyki – tłumaczą organizatorzy, Fundacja inCanto.
Melomani będą mogli usłyszeć zespoły specjalizujące się w muzyce baroku: Le Nuove Musiche ze Słowacji zaprezentuje repertuar twórców współczesnych Monteverdiemu, dziś już nieco zapomnianych. Natomiast Ensemble Barocum z wybitną sopranistką Stephanie True sięgnie po kantaty o tematyce starotestamentowej na sopran, skrzypce i basso continuo.
Friman-Ambrosini-Vicens TRIO to jeden z nowszych projektów muzycznych Anny Marii Friman, znanej festiwalowej publiczności z zeszłorocznych koncertów Trio Mediaeval i Alternative History Quartet. Natomiast niecodziennej interpretacji klasyka polifonii renesansowej ‒ Orlando di Lasso możemy spodziewać się po belgijskiej grupie Graindelavoix – zrzeszającej śpiewaków wielu nacji i tradycji wokalnych.
Będzie też okazja do zetknięcia się z muzyką sięgającą w głąb nie tylko dawnych wieków ale bliską korzeni żywej, oryginalnej, „nieskażonej” tradycji w wykonaniu muzyków z Korsyki (Tavagna) oraz Rosji (Sirin) – zachęcają organizatorzy.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach świątyń, w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu oraz w krakowskich bazylikach, m.in. bazylice mariackiej, franciszkanów czy paulinów na Skałce.
Koncertom będą towarzyszyć warsztaty wokalne. Tegoroczne zajęcia w dwóch osobnych grupach poprowadzą Anna Maria Friman wraz z Anitą Pyrek-Nąckiewicz (śpiew wielogłosowy) oraz Andriej Kotov (śpiew wschodni). Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy chętni wokaliści, którzy czują się zdolni do intensywnej pracy nad wymagającym, niecodziennym repertuarem.
Wydarzenia w ramach Musica Divina są całkowicie nieodpłatne. Obowiązują natomiast bezpłatne wejściówki.
Festiwal został objęty patronatem Prezydenta RP. Katolicka Agencja Informacyjna jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
KAI