STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NA ORSZAKU TRZECH KRÓLI WSPIERANO BEZDOMNYCH

Na Orszaku Trzech Króli wspierano bezdomnych

W krakowskim Orszaku Trzech Króli prowadzona była kwesta na rzecz mieszkalnictwa wspieranego dla osób wychodzących z bezdomności. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zebrało ponad 37 tysięcy złotych.

Na Orszaku Trzech Króli wspierano bezdomnych

Orszak Trzech Króli, który przechodzi ulicami kilkuset miast to wydarzenie rodzinne o chrześcijańskim charakterze. W Krakowie już od kilku lat stało się okazją, by zwracać uwagę na sytuację bezdomnych osób i całych rodzin. Dla niektórych z nich powrót do domu jest możliwy dzięki prowadzonym przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio mieszkaniom wspieranym. To właśnie na te mieszkania prowadzona była zbiórka publiczna w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zebrano 37 034,76 zł oraz m.in.: 100,15 € i 4,9 £.

– Szacuje się, że kobiety i dzieci stanowią około 20% wszystkich osób bezdomnych w Polsce. Z myślą o nich od 2012 roku Dzieło Pomocy prowadzi w Krakowie mieszkania wspierane dla bezdomnych kobiet i rodzin – mówi Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy. Obecnie 4 mieszkania wspierane zamieszkuje 11 osób, w tym 4 dzieci. – Dzięki tej formie pomocy możliwe jest kompleksowe przygotowanie pań i rodzin do zamieszkania „pod własnym dachem” – dodaje M. Kokot.

Wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio obecni byli zarówno w zielonym – azjatyckim orszaku, za który organizacja jest współodpowiedzialna, jak i w orszakach wyruszających z Wawelu i pl. Matejki. W kwestę angażują się także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz harcerze i skauci.

– Orszak jest największym przedsięwzięciem, w którym biorą udział wolontariusze Dzieła – mówi koordynator wolontariatu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio Joanna Zaborowska. – Dużo osób, nawet, jak już nie działa w Dziele tak aktywnie, co roku przychodzi 6 stycznia. Już nie wyobrażają sobie by inaczej spędzić Święto Trzech Króli – dodaje. W ten dzień kwestuje ok. 200 osób. Jak zauważa J. Zaborowska „Kwesta nie jest najłatwiejszym zadaniem”. – Ale wolontariusze mają świadomość, że nie zbierają datków dla siebie, ale dla najbardziej potrzebujących, dlatego co roku przychodzą na Orszak wraz ze znajomymi, rodzinami i przyjaciółmi – podkreśla.

W Krakowie Orszak Trzech Króli odbył się już po raz dziewiąty. Głównym organizatorem jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara. W tegorocznym orszaku przeszło około 15 tysięcy uczestników.

 

KAI
Fot. dzielopomocy.pl

ZOBACZ TAKŻE