STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NADAĆ ŚWIATU BOŻY SMAK. SPOTKANIE MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Nadać światu Boży smak. Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej

Do dbania o czystość serca i nadania życiu Bożego smaku zachęcał młodych, zaangażowanych w SMAK, bp Robert Chrząszcz podczas piątkowej Mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Krakowie.
Po ostatnich przygotowaniach przed świętem młodzieży, wolontariusze SMAK-u wraz z duszpasterzami spotkali się na wspólnej modlitwie. Zgromadzili się oni w  kościele św. Mikołaja w Krakowie na Drodze krzyżowej oraz Eucharystii.

Mszy świętej przewodniczył bp Robert Chrząszcz. W homilii przypomniał o patronce dnia, bł. Karolinie Kozkównej, która poniosła śmierć męczeńską, broniąc cnoty czystości. Patronuje ona Ruchowi Czystych Serc i dla świata stanowi niezachwiany przykład troski o czystość. Nawiązując do szóstego przykazania, biskup zwrócił uwagę na jego kolejność w dekalogu. – Ktoś kiedyś trafnie zauważył, że jeśli poważnie podeszlibyśmy do pierwszego przykazania, następnych dziewięć nie byłoby nam w ogóle potrzebnych. Bo miłość nie pozwalałaby nam czynić źle – podkreślił. – Kiedy Jezus mówi w kazaniu na górze „błogosławieni czystego serca”, mówi nam nie tyle o nieczystych myślach i czynach, ale o jakości naszego serca. Ta czystość nie ma być na zasadzie eliminacji brudu zewnętrznego, ale tej czystości istotowej. Można to porównać do złota – to serce ma być czyste, jak złoto; bez domieszki; 100 procent serca w sercu – wyjaśnił biskup. Dodał, że to ważne zadanie dla każdego z nas, ponieważ Bóg chce, by nasze serca były wypełnione Nim po same brzegi. Jeśli zacznie Go brakować, pustkę w sercu bardzo szybko wykorzystuje diabeł.

– Prawdziwa czystość związana jest z pierwszym przykazaniem: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. Jeśli Bóg będzie dla nas najważniejszy i będzie w nas miłość do Niego, zrozumiemy, że nic innego nie jest tak atrakcyjne, aby było warte pozostawienia Jego miłości. Tego uczy nas bł. Karolina – zaznaczył bp Chrząszcz.

Odnosząc się do Ewangelii, biskup zachęcał do zastanowienia się, czy mamy świadomość, że od momentu chrztu świętego nasze ciała są świątyniami Ducha Świętego. – Wiemy, jakoś intuicyjnie, że w świątyni wielu rzeczy się nie robi, bo jest ona święta. Każdy zły akt jest jej zbezczeszczeniem. Być może słowa Jezusa o świątyni trzeba odczytać nam właśnie w kontekście świątyni naszego ciała. Czy jest ono miejscem spotkania z Bogiem, naszym osobistym sanktuarium? Czy raczej przypomina jaskinię zbójców? – pytał. Stwierdził również, że Boże spojrzenie na ciało przeczy myśleniu „moje ciało – moja sprawa”, którym niekiedy kierują się ludzie. Mimo sprzeciwów z ich strony, powinniśmy podążać za Jezusem i nadawać światu prawdziwy smak poprzez pokazywanie swoim życiem Prawdy, którą On sam jest.

Mówiąc o SMAK-u, bp Chrząszcz podzielił się pewnym skojarzeniem – kuchnią fusion. To „sposób przyrządzania i serwowania posiłków w drodze łączenia tradycyjnych przepisów pochodzących z różnych kuchni światowych lub regionalnych, a także różnych epok, w taki sposób, aby ostatecznie stworzyć nowe danie, będące interpretacją przepisów składowych”. – Gdybyśmy mieli odnieść to do naszego życia duchowego, elementem tradycji jest nauka Jezusa, Ewangelia, Tradycja Kościoła, a tym nowym elementem jest nasze życie. Zapraszam, abyście łączyli te dwa elementy w jeden. Nadając smak swojemu życiu, a zarazem nadając smak temu światu – zachęcił młodych.

Na koniec biskup wspomniał o „smaczkach” z liturgii słowa. W Apokalipsie św. Jana padło zdanie: „I wziąłem książeczkę z ręki anioła i połknąłem ją, a w ustach moich stała się słodka jak miód”. O dobrym smaku mówił również psalm: „Nad miód są słodsze Twoje przykazania”. – Dlatego, moi drodzy, niech Jezus umacnia was w dobrym i niech wasze życie będzie miało ten właściwy, Boży smak – zakończył homilię.

Za chwilę młodzi oficjalnie rozpoczną SMAK, a my przypominamy o możliwości wspólnego świętowania diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży:

– sobota, 19 listopada: Msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II o 18, a po niej wieczór uwielbienia z zespołem Sezon na czereśnie;

– niedziela, 20 listopada: Msza święta w katedrze wawelskiej o 10, której przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski. W trakcie liturgii swoje przyrzeczenie złoży 13 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

SMAK 19.11.2022 (86)

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE