STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „NIE LĘKAJCIE SIĘ” – HASŁO XXI DNIA PAPIESKIEGO

„Nie lękajcie się” – hasło XXI Dnia Papieskiego

„Nie lękajcie się” - to motto XXI Dnia Papieskiego, który odbędzie się 10 października 2021 roku. Hasło zostało ogłoszone podczas konferencji transmitowanej z Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas wydarzenia omówiono również m.in. tegoroczne obchody, plany związane z najbliższymi obozami formacyjnymi Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz kampanię 1%.

„Nie lękajcie się” – hasło XXI Dnia Papieskiego

Ks. Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” opowiedział o minionym Dniu Papieskim, który obejmował m.in. uroczystą galę na Zamku Królewskim, gdzie wręczono nagrody TOTUS TUUS za rok 2020.

Laureatami nagród zostali: niosące heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa – siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki (Promocja godności człowieka), wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), publicysta Grzegorz Górny (Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II) oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnych podczas pandemii koronawirusa (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym w stanie wojennym otrzymał o. prof. Jacek Salij OP.

Obchody centralne Dnia Papieskiego odbyły się 11 października o godz. 9:00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Eucharystii w intencji darczyńców Fundacji. Tego dnia przeprowadzono zbiórkę kościelną i publiczną oraz akcję SMS-ową na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. – Było również wiele innych akcji rozsianych po całej Polsce – podkreślił kapłan.

Następnie ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przedstawił wyniki przeprowadzonej zbiórki. Podkreślił, że odbywała się ona jeszcze w momencie gdy nie obowiązywały rygorystyczne obostrzenia związane z uczestnictwem wiernych w Eucharystii, dzięki czemu w kościołach udało się zebrać 5 753 350,59 zł. Jak dodał kapłan, zbiórka publiczna była przeprowadzona przez 109 sztabów w całym kraju. W czasie jej trwania wolontariusze zebrali 480 340,56 zł. Z kolei poprzez akcję SMS-ową darczyńcy wsparli Fundację kwotą 150 467 zł, wysyłając prawie 30 tys. wiadomości. Łącznie udało się zebrać ok. 6,5 mln zł.

Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych, pozwalają obecnie na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów. – Ta kwota pozwoli kontynuować nasz program. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, żaden stypendysta nie został pozbawiony wsparcia. Natomiast w tym roku przyjęto nieco mniej nowych stypendystów – wyjaśnił ks. Kowalczyk, dodając, że jest ich dwustu.

Hasło i termin XXI Dnia Papieskiego ogłosił Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wydarzenie odbędzie się 10 października 2021 roku, a jego mottem będą słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”.

Duchowny przypomniał, że były to jedne z pierwszych słów z jakimi zwrócił się do wiernych Papież Polak. Kard. Nycz podkreślił, że słowa te były uniwersalne, gdyż odnosiły się zarówno do Polski „zlęknionej komunizmem”, jak i do całego świata. – Hasło to niosło nadzieję i było motywem przewodnim właściwie całego pontyfikatu. Jest aktualne także dziś – podkreślił hierarcha, dodając, że co prawda współczesne lęki są nieco inne niż wówczas, jednak apel o zaufanie Chrystusowi jest ponadczasowy.

O wakacyjnych planach Fundacji opowiedział ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów. Kapłan wyjaśnił, że ze względu na pandemię podjęto decyzję o zmianie formuły wakacyjnych wyjazdów. Zaplanowano zorganizowanie 16 spotkań dla stypendystów-uczniów. Potrwają one 6 dni i zgromadzą podopiecznych Fundacji z 2 lub 3 sąsiednich diecezji. Obozy odbędą się w ośrodkach diecezjalnych – m.in. Drohiczynie, Pelplinie, Starym Sączu, Miejscu Piastowym (k. Dukli i Krosna), Zakrzowie (k. Kalwarii Zebrzydowskiej) czy Skorzeszycach (k. Kielc). Natomiast spotkania dla maturzystów, będą miały miejsce w Zembrzycach, Opolu, Gnieźnie i Warszawie. Najstarsi stypendyści Fundacji, czyli studenci, spotkają się w trzech miejscach w różnych częściach Polski.

Ks. Łukasz Nycz podkreślił, że mimo obostrzeń stypendyści pozostają w stałym kontakcie internetowym. – Często mówi się, że nasza Fundacja jest dla wielu rodziną, a tych więzów nie da się budować na odległość. Potrzeba osobistego spotkania bardzo przebija w naszych kontaktach internetowych. Ufamy, że rozwój wydarzeń pozwoli na zorganizowanie wszystkich zaplanowanych wydarzeń – podsumował.

Na zakończenie Paulina Worożbit, menedżer ds. kampanii społecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przybliżyła szczegół kampanii 1% pod hasłem „Chcemy być dla innych. Zainwestuj w nasz talent!”. Podkreśliła, że jest ona adresowana do darczyńców Fundacji i odbywa się w tradycyjnych środkach przekazu i w mediach społecznościowych. Jej efekty będzie można zobaczyć m.in. na fanpage’u @FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia oraz na Instagramie @fundacja_dzielo.

Prelegentka wyjaśniła, że w ramach kampanii młodzi opowiedzą o swoich pasjach, kierunkach studiów, szkoleniach i realizowanych wolontariatach. Dzięki temu wszyscy będą mogli lepiej poznać wolontariuszy, dowiedzieć się o czym marzą i skąd czerpią motywację.

W roku ubiegłym konto Fundacji z tytułu 1% zasiliło prawie 400 tys. złotych, co umożliwiło wypłatę ponad 100 rocznych stypendiów uczniowskich. Program stypendialny można wspomóc przekazując 1% swojego podatku dochodowego, podając nr KRS Fundacji: 0000150776. PIT można również rozliczyć przez stronę www.dzielo.pl.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.

„Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

Źródło: eki.pl
ZOBACZ TAKŻE