STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NIEDZIELA PALMOWA W DOMU. TRANSMISJA Z KATEDRY NA WAWELU

Niedziela Palmowa w domu. Transmisja z katedry na Wawelu

Liturgii w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Zachęcamy do uczestnictwa za pośrednictwem transmisji internetowej.

Niedziela Palmowa w domu. Transmisja z katedry na Wawelu

Liturgia Niedzieli Palmowej pokazuje nam, iż triumf Chrystusa i Jego Ofiara są nierozerwalnie ze sobą związane.

Choć to będzie inna Niedziela Palmowa niż zazwyczaj, musimy sobie nieustannie przypominać, że nasze ograniczenia – przestrzenne, zdrowotne, rozumowe – nie stanowią żadnych ograniczeń dla Boga. Zatem nawet w domach możemy otrzymać łaski płynące z duchowego zjednoczenia z Panem.

W VI Niedzielę Wielkiego Postu wsłuchujemy się w Ewangelię o triumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, z którym związany jest zwyczaj przygotowywania tradycyjnych palm, zaś podczas liturgii Słowa odczytywany jest opis Męki Pańskiej. Widzimy Jezusa – Króla wjeżdżającego do Jerozolimy wśród radosnych okrzyków. Potem idziemy z Nim przez całą historię bolesnej męki i śmierci, która zawsze kończy się zwycięstwem – zmartwychwstaniem.

Liturgii w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu o godz. 10.00 będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Zachęcamy do uczestnictwa za pośrednictwem transmisji internetowej na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.

Przed Mszą św. warto przygotować przestrzeń wokół siebie, np.: krzyż, obrus, świece, by sprzyjała ona modlitewnemu skupieniu. Zachęcamy również do przygotowania palm. W modlitwie na poświęcenie palm czytamy: „Wszechmogący Boże, z palmami w rękach czcimy dzisiaj zwycięstwo Chrystusa”. Są one zatem znakiem czci oddawanej Chrystusowi i przyjęcia Go jako naszego Króla.

W słuchaniu Słowa Bożego może pomóc również wcześniejsze zapoznanie się z czytaniamiKomentarze historyczno-kulturowe i teologiczne mogą pomóc w lepszym zrozumieniu czytań oraz symboli.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, dlatego warto pomyśleć o konkretnych postanowieniach, np. programie modlitwy rodzinnej, uczynkach miłosierdzia względem potrzebujących. Może być to również dobry czas na szczere rozmowy dotyczące przeżywania ostatnich tygodni i świadectwa działania Boga w życiu.

Zapraszamy także do udziału w naszej akcji #Hosanna – wyślij nam swoje zdjęcie z palmą! Tłum witający Chrystusa wołał „Hosanna!”, co dosłownie znaczy „zbaw, wyratuj” i słał przed nim gałązki palmowe i płaszcze. Przyjmijmy Jezusa jako naszego Króla, który jest ponad wszystkimi ograniczeniami i trudnościami.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE