STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „NIEGOWIĆ ON” – WIRTUALNA PIELGRZYMKA DO PIERWSZEJ PARAFII KS. KAROLA WOJTYŁY

„Niegowić ON” – wirtualna pielgrzymka do pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły

Od Poniedziałku Wielkanocnego parafia w Niegowici na stronie internetowej publikuje nagrania wideo opowiadające historię ponad rocznego pobytu ks. Karola Wojtyły na swojej pierwszej parafii. Przewodnikiem po miejscach związanych z późniejszym papieżem jest ks. prałat Paweł Sukiennik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici.
Cykl „Niegowić ON” został przygotowany z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. Nagrania wideo będą sukcesywnie publikowane na stronie internetowej parafii: www.parafia.niegowic.pl. Premiery kolejnych odcinków w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 20.00.

W zapowiedzi cyklu ks. Paweł Sukiennik prezentuje dokument z 8 lipca 1948 r. podpisany przez kard. Adama Stefana Sapiehę, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Jest to zawiadomienie, że z dniem 28 lipca 1948 r. wikariuszem w parafii w Niegowici będzie ks. Karol Wojtyła. Co ciekawe, nazwisko późniejszego papieża zapisano z błędem – „Wojdyła”. – To znaczy, że jeszcze nie za bardzo był znany w środowisku kurialnym – wyjaśnia ks. Sukiennik, który zapowiada, że w cyklu „Niegowić ON” zaprezentuje więcej tego typu pamiątek po ponad rocznym pobycie ks. Karola Wojtyły w wiejskiej parafii niedaleko Gdowa.

W pierwszym odcinku ks. Sukiennik przywołuje dzień przybycia ks. Karola Wojtyły do Niegowici. Młody kapłan dojechał z Krakowa do Gdowa. Jakiś gospodarz wozem drabiniastym podwiózł go do wsi Marszowice. To tu, przy przydrożnej kapliczce ks. Karol Wojtyła uklęknął i ucałował ziemię – znamy ten gest z jego papieskich pielgrzymek po całym świecie.

Wikariuszem i katechetą w parafii w Niegowici ks. Karol Wojtyła był przez rok – od lipca 1948 r. do sierpnia 1949 r. Było to pierwsze miejsce posługi kapłańskiej przyszłego papieża, który po studiach doktoranckich powrócił z Rzymu. Wspomnienia z tego czasu Jan Paweł II zanotował w książce „Dar i tajemnica” wydanej z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. Jeden z rozdziałów nosi tytuł „Na wiejskiej parafii w Niegowici”.

Przy kościele parafialnym w Niegowici stoi najprawdopodobniej jedyny w Polsce pomnik przedstawiający ks. Karola Wojtyłę jako wikarego. Zbudowany z granitu i brązu pomnik autorstwa włoskiego rzeźbiarza prof. Romano Pelloniego ma 3,8 m wysokości.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE