STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOCNA PIELGRZYMKA DO TYŃCA

Nocna pielgrzymka do Tyńca

Ruch Światło-Życie archidiecezji krakowskiej, a szczególnie grupa Oaza na Plantach, organizuje nocną pielgrzymkę do Opactwa Benedyktynów w ramach adwentowego oczekiwania. 8 grudnia oazowicze modląc się liturgią godzin przejdą z Rynku Głównego do Tyńca.

Nocna pielgrzymka do Tyńca

– Pielgrzymujemy w nocy, bo, jak szczególnie podkreślamy w adwencie, Pan może przyjść i w nocy, i może przyjść o brzasku dnia. Gdyby przyszedł tej nocy – 8 grudnia – to chcemy być gotowi. Spróbujemy wyjść mu na spotkanie – mówi ks. Jacek Bernacik z duszpasterstwa Ruchu Światło-Życie.

Jak zauważa ks. Bernacik, sam Jezus porównuje się do złodzieja, który przychodzi w nocy. – Przychodzi do nas w takim czasie, bo nie chce czekać, aż w naszym życiu pojawi się światło, aż wszystko będzie dobre, poukładane i sprawne – dopowiada duszpasterz. – Jezus przychodzi w nasze ciemności, w nasze mroki, żeby z tych wszystkich trudnych miejsc nas wyprowadzać do światła, bo On jest światłością świata – dodaje kapłan.

W związku z tym, zaproszenie do udziału w wydarzenie kierowane jest nie tylko do członków wspólnot oazowych z archidiecezji, ale do wszystkich, którzy chcą przeżywać dobrze czas adwentu i Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a szczególnie do tych, którzy w swoim życiu przeżywają aktualnie jakieś trudności

Młodzi ze swoimi duszpasterzami będą się modlić nocą zgodnie z tradycją Kościoła, w której wiele zakonów wstaje w nocy, by modlić się brewiarzem. Teksty, z których będą korzystać pielgrzymi, to słowa liturgii godzin przeznaczone właśnie na noc. Wybrzmią m.in. matutinium i oficjum o brzasku, w rycie mozarabskim. W drodze odbędzie się także nabożeństwo zapalania świec oraz przekazanie znaku pokoju.

Pielgrzymka rozpocznie się w Kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie o godzinie 1.30. Tam wierni wsłuchają się w liturgię słowa oraz adwentową homilię. Wydarzenie zakończy się jutrznią i Mszą Świętą z braćmi benedyktynami w Tyńcu. – Warto przyjść, zwłaszcza gdy ktoś nigdy nie modlił się tymi modlitwami, może nie zna głębi ich tekstu i piękna przekazu – zachęca ks. Bernacik.

Grupa Oaza na Plantach powstała na początku roku formacyjnego 2018/2019 przy Kościele św. Krzyża w Krakowie. Na cotygodniowych spotkaniach gromadzą się oazowicze z różnych parafii Krakowa i diecezji. Grupa proponuje także formację w charyzmacie Ruchu Światło-Życie dla studentów.

 

KAI
Fot. tyniec.benedyktyni.pl

ZOBACZ TAKŻE