STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWA WYSTAWA Z KWATERAMI Z OŁTARZA Z BAZYLIKI MARIACKIEJ

Nowa wystawa z kwaterami z ołtarza z Bazyliki Mariackiej

Od dziś w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, można zwiedzać wystawę zatytułowaną „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”. Jej trzon tworzy sześć kwater z ołtarza z Bazyliki Mariackiej, obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, które stworzył Hans Suess z Kulmbachu.

Nowa wystawa z kwaterami z ołtarza z Bazyliki Mariackiej

Niedawno zakończyła się konserwacja kwater, którą dzięki grantowi Fundacji Getty’ego wykonał Wydział Konserwacji i Restauracji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na ołtarzu, który na zamówienie świątyni wykonał Hans von Kulmbach, życie świętej prezentują obrazy: “Nawrócenie św. Katarzyny”, “Dysputa św. Katarzyny z pogańskimi uczonymi”, “Męczeństwo uczonych nawróconych przez św. Katarzynę”, “Męczeństwo cesarzowej Faustyny”, “Cud zniszczenia koła przez pioruny” i “Przeniesienie ciała św. Katarzyny na górę Synaj”.

– Przypominamy mistrza, który jest godny porównania z Witem Stwoszem. O Stwoszu słyszał każdy, a o Hansie z Kulmbachu prawie nikt. Tymczasem jego dzieła są równie wspaniałe i wartościowe a także ważne dla Krakowa, ale nieznane z uwagi na ich rozproszenie – podkreśla kurator ekspozycji ze strony Muzeum Narodowego w Krakowie, dr hab. Mirosław Kruk.

Malowidła z bazyliki Mariackiej zestawiono z fragmentami innych dzieł Hansa Suessa z Kulmbachu wykonanych dla stolicy Małopolski. Zwiedzający mogą zobaczyć rozproszony dziś tryptyk maryjny (kwatera „Ucieczka do Egiptu” przechowywana jest w klasztorze Paulinów na Skałce, kwatera z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Muzeum Książąt Czartoryskich) oraz ołtarz św. Janów, którego części malarskie zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej, a zachowała się fragmentarycznie grupa „Chrztu Chrystusa” oraz wykonane w XIX w. znakomite kopie zniszczonych przez czas kwater rzeźbiarskich.

Na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka prezentowane są również przypisywane Kulmbachowi malowane tablice z tryptyku św. Stanisława z Pławna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Uzupełnieniem dzieł Hansa Suessa są prace innych norymberczyków, w tym Michała Lancza i Georga Pencza.

Dodatkowo muzeum pokazuje dzieła malarskie, złotnicze oraz tkaniny, zamawiane w warsztatach norymberskich przez króla Zygmunta Starego oraz krakowskich patrycjuszy, m.in. kielichy, ornaty i krzyże relikwiarzowe. – Ciekawą propozycją są również recepcje dzieł tytułowego artysty z późniejszych wieków, w tym studia kostiumologiczne Jana Matejki czy rysunki Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei metody pracy Hansa z Kulmbachu będzie można odkryć za pomocą zdjęć w podczerwieni. Zapraszamy serdecznie wszystkich do zwiedzenia wystawy, gdyż bardzo wiele jej elementów, w tym kwatery z bazyliki Mariackiej, jest przechowywanych w skarbcach i niedostępnych na co dzień dla szerszej publiczności – zachęca dr hab. Mirosław Kruk.

Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowana publikacja, która jest jednocześnie katalogiem wystawy, jak i podsumowaniem najnowszych badań nad twórczością Hansa z Kulmbachu dla Krakowa oraz losami jego dzieł stworzonych dla tego miasta. Nową krakowską ekspozycję objęli honorowym patronatem abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz dr Michael Groß, konsul generalny Niemiec w Krakowie.

Organizatorami wystawy są Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Szczegółowe informacje dostępne są nas stronie www.mnk.pl.

 

KAI, luk / Kraków

ZOBACZ TAKŻE