STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWY ROK AKADEMICKI WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO BERNARDYNÓW W KALWARII

Nowy rok akademicki Wyższego Seminarium Duchownego Bernardynów w Kalwarii

W sobotnie przedpołudnie 10 istopada Wyższe Seminarium Duchowne OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oficjalnie zainaugurowało nowy rok akademicki 2018/2019.

Nowy rok akademicki Wyższego Seminarium Duchownego Bernardynów w Kalwarii

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem wikariusza prowincji, o. Gwidona Hensela. W słowach wprowadzenia wicerektor WSD, o. Anicet Gruszczyński naświetlił cel spotkania:
-Nasze Wyższe Seminarium Duchowne ma mocnego patrona, człowieka wielkiej mądrości, a jednocześnie człowieka wielkiej miłości – bł. Jana Dunsa Szkota. W pobliżu jego liturgicznego wspomnienia, które jak wiemy było dwa dni temu (8 XI), chcemy zainaugurować nasz rok akademicki. Jakże by tego spotkania nie zacząć tutaj, w kaplicy, przy Tym, który jest dawcą naszego życia, dawcą miłości i dawcą mądrości.

W homilii wikariusz Prowincji zauważył:
– Stajemy dziś w tym dniu inauguracji nie po to, żeby udawać, że coś zaczynamy, coś co już trwa, czy też dla samej pustej celebracji. Ale właśnie żeby sięgnąć do początków, do źródła. Po to, by określić w jakim kierunku idziemy. Co jest najważniejsze i jaka jest droga, żeby to osiągnąć. To nie jest coś banalnego. Jeśli przywiązujemy tak wielką wagę do wszelkiej formacji w dzisiejszym świecie, do wszelkich studiów, to ileż bardziej powinniśmy przywiązywać ją do studium filozofii i teologii, do tego co kształtuje nasz sposób myślenia o świecie, o Bogu, naszą relację z Bogiem, ale także ze światem.

Jak podkreślał kaznodzieja
– W tym dniu przyświecają nam dwaj patroni: bł. Jan Duns Szkot (patron WSD) oraz św. Leon Wielki (patron dnia dzisiejszego). Stają przed nami dzisiaj dwie postacie, pełne cnót, które szczególnie dziś są potrzebne – umiłowanie prawdy i odwagi. To co najbardziej Jezus wyrzuca faryzeuszom to jest hipokryzja, to dostosowywanie się, lawirowanie dla własnych korzyści. Wobec czego nawet negują prawdę i wiarę, po to, by osiągnąć korzyść.

Uczta duchowa kontynuowana była na sposób intelektualny w auli WSD. Prowadzący spotkanie o. dr Anicet (wicerektor) w zastępstwie Rektora Seminarium, o dr Rolanda Pancerza, powitał zgromadzonych ojców i braci oraz szczególnych gości: ks. dr. hab. Romana Bogacza, przedstawiciela Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II z Krakowa. Obecni na inauguracji byli również burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Augustyn Ormanty, kadra kierownicza szkół miasta i gminy, duszpasterze z parafii św. Józefa w Kalwarii oraz siostry Serafitki.

Po odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia przez klerycką scholę nastąpiła prezentacja sprawozdania z działalności pedagogiczno-naukowej za rok 2017/2018. Wśród wielu spostrzeżeń sprawozdawcy, o. Aniceta, należy zwrócić uwagę na trzy najbardziej rzucające się w oczy osiągnięcia. Wśród bernardyńskich wykładowców najbardziej aktywnym naukowo był o. dr Aleksander Sitnik z ponad dwudziestoma różnymi aktywnościami. Seminaryjna biblioteka osiąga imponujące rozmiary zbiorów – obecnie liczy 68300 pozycji, a w ciągu ostatniego roku powiększyła się o 1195 tytułów. Wśród rozmaitej działalności braci warta uwagi jest ich pomoc w oprowadzaniu pielgrzymów przybywających do sanktuarium. W 2017 r. bracia oprowadzili po dróżkach 7427 pielgrzymów w 127 grupach.

o. Alojzy Garbarz OFM
Rzecznik Prasowy OO. Bernardynów

Galeria

ZOBACZ TAKŻE