STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWY TARG: GÓRALE UPAMIĘTNILI 37. ROCZNICĘ WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Nowy Targ: górale upamiętnili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Msza św., Apel pamięci, składanie wiązanek kwiatów i utworzenie krzyża świetlnego - tak przebiegały w Nowym Targu 13 grudnia wieczorem uroczystości związane z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Nowy Targ: górale upamiętnili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Katarzyny nieopodal nowotarskiego Rynku. – Trzeba pamiętać o tamtych wydarzeniach. To dla nas wyzwanie, którego mottem jest wyraz Solidarność i zawołanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby zło dobrem zwyciężać. Nie dopuśćmy też do sytuacji, aby kiedykolwiek Polak stanął przeciwko Polakowi – mówił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

Liturgię uświetnili członkowie nowotarskiego oddziału NSZZ “Solidarność”. Przedstawiciel związku w procesji z darami przyniósł publikację pt. “Popiełuszko”. Były liczne delegacje pocztów sztandarowych szkół, urzędów, organizacji wojskowych i grup rekonstrukcyjnych, Związku Podhalan.

Ostatnim punktem w programie obchodów rocznicy wybuchu stanu wojennego była modlitwa przy Krzyżu Katyńskim, który stoi na zewnątrz świątyni. W czasie apelu wspomniano wszystkich, którzy domagali się wolnej ojczyzny albo polegli w walkach za Polskę. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, wśród nich była delegacja magistratu na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą.

Uczestnicy wydarzenia na zakończenie utworzyli także z małych zniczy krzyż.

 

KAI
Fot. Jan Głąbiński | krakow.gosc.pl

ZOBACZ TAKŻE