STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / NOWY TARG: PONAD 800 UCZESTNIKÓW BIEGU PODHALAŃSKIEGO IM. JANA PAWŁA II

Nowy Targ: ponad 800 uczestników Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II

Rekordowa liczba uczestników, bo aż ponad 800 zawodników wzięło udział w jubileuszowym Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II, który odbył się 9 lutego na nowotarskim lotnisku.

Nowy Targ: ponad 800 uczestników Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II

Zawody otworzył ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan. – Bardzo wam dziękuję, żeście tu som i chwalicie Boga poprzez piękny wysiłek sportowy – mówił ks. Zązel i poprowadził wspólną modlitwę przed startem. Kapelan Związku Podhalan zaznaczył, że X Bieg Podhalański, któremu patronuje Jan Paweł II wpisuje się w obchody 40. rocznicy wizyty papieża z Polski na nowotarskim lotnisku. Jan Paweł II spotkał się z milionową rzeszą pielgrzymów w stolicy Podhala w czerwcu 1979 r. w czasie swojej I Pielgrzymki do Ojczyzny.

Zawodnicy wystartowali w kilku kategoriach wiekowych i na rożnych trasach. Mieli do pokonania pętle wokół lotniska na 6, 15 lub 30 km. – Jestem bardzo zadowolona z tak wielkiej liczby zawodników. Serce się raduje, kiedy zwłaszcza na tym najkrótszym dystansie można było zobaczyć całe rodziny, startowali nawet 7-latkowie z mamą czy tatą, albo obojgiem rodziców – mówiła KAI Jadwiga Guzik, dyrektor zawodów. Z organizacji zawodów byli też zadowoleni sami uczestnicy.

Jako pierwszy do mety na dystansie 15 km dobiegł 15 – letni Łukasz Gąsienica z Koniówki, reprezentujący Klub Sportowy z Chochołowa. – Wziąłem pierwszy raz udział w zawodach i od razu taki sukces. Bardzo się cieszę z takiego wyniku.

Zawdzięczam go także mojemu trenerowi Piotrowi Habratowi – mówił KAI Łukasz Gąsienica, który uczy się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Zaznaczył także, że trochę w czasie biegu brakowało liczby torów do jazdy, organizatorzy przygotowali tylko dwa. Łukasz pokonał 15 km w 40 min. i 44 sekundy.

Wśród uczestników zawodów liczną grupę stanowili górale ze Związku Podhalan, największej podhalańskiej organizacji. Wszyscy pobiegli w strojach regionalnych. Nie zabrakło nawet dopingu kapeli regionalnej i rozgrzewki z udziałem zespołu “Mali Śwarni” z Nowego Targu. Wśród zawodników byli reprezentanci wielu zakątków Polski, a także biegacze np. ze Słowacji.

Wszyscy uczestnicy otrzymywali pakiet startowy, medale oraz upominek z logo biegu. Dla podkreślenia X jubileuszowej edycji zawodów podczas tegorocznego Biegu Podhalańskiego odbyły się Mistrzostwa Polski Amatorów w Biegach Narciarskich PZN, była to również jedna z edycji Pucharu Polski Amatorów w Biegach Narciarskich PZN.

Zawodom towarzyszyły liczne atrakcje. Nowością podczas biegu była strefa zabaw dla dzieci i rodziców, w której można było miło spędzić czas, m.in. jeżdżąc psim zaprzęgiem, startując na biegówkowym torze przeszkód lub ścigając się na sankach.

Na zwycięzców czekały puchary oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Wszystkim zawodnikom i zwycięzcom gratulował burmistrz miasta Grzegorz Watycha. W zawodach, jako uczestnik wzięła udział jego zastępczyni Joanna Iskrzyńska Steg. Bieg ukończyły też osoby niepełnosprawne i para olimpijczycy.

 

KAI
Fot. Magdalena Dobrzyniak | krakow.gosc.pl

ZOBACZ TAKŻE