STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / O. GRZEGORZ PRUS OSPPE NA WAWELU: ŚW. STANISŁAW POPRZEZ OFIARNĄ MIŁOŚĆ UPODOBNIŁ SIĘ DO SAMEGO CHRYSTUSA

O. Grzegorz Prus OSPPE na Wawelu: Św. Stanisław poprzez ofiarną miłość upodobnił się do samego Chrystusa

- Oddanie życia w dobrej sprawie, w sprawie niezwykłej wagi, ratowanie ojczyzny przez upomnienie króla i obrana ładu moralnego w kraju, było męczeństwem przez które św. Stanisław upodobnił się do Chrystusa, upodobnił się przez ofiarną miłość, która potrafi położyć na ołtarzu to co ma człowiek najcenniejszego w porządku ziemskim – własne życie – mówił o. Grzegorz Prus OSPPE podczas nowenny ku czci św. Stanisława BM na Wawelu.

Mszy św. w kolejnym dnu nowenny przewodniczył kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, ks. prof. Piotr Majer.

W homilii o. Grzegorz Prus OSPPE powiedział, że miłość była dla św. Stanisława naczelnym motywem. – Umiłowanie Boga ponad wszystko, z całego serca, duszy sił i myśli i umiłowanie bliźniego jak siebie samego – tego uczy nas Chrystus w swej Ewangelii jako najważniejszego przykazania – zauważył. Stwierdził, że miłości nie da się przykazać poprzez narzucone przepisy czy sposób bycia. – To jest zapis na sercu człowieka, ukierunkowanie na miłość, gdyż ona buduje, daje życie, uszczęśliwia, jest błogosławieństwem. Tego zapisu na sercu człowieka dokonał Bóg – stwierdził. W miłości człowiek jest podobny do swego Stwórcy, a przykazanie miłości jest czymś oczywistym wobec tego gdzie jest początek człowieka i jego cel.

– Miłości uczymy się całe życie. Miłość się zmienia, tak jak i my się zmieniamy. Może słabnąć i obumierać, jeśli nie czuwamy nad jej rozwojem – zauważył kaznodzieja. – Miłość, o którą chodzi, miłość jakiej uczy nas Chrystus to dar z siebie, to dar Bogu własnego życia, ofiarowywanie Mu każdego dnia, to czas dla Niego, to zawierzenie Mu, to postawienie Boga w centrum życia i życie Nim ja powietrzem, życie Bogiem, życie duchem, życie w Duchu Świętym, który jest miłością między Ojcem a Synem – dodał.

Wskazał, że św. Stanisław nie był obojętny na dolę poddanych króla, na sytuację w kraju i los samego władcy. – Działanie jakie podjął mieści się w realizacji przykazania miłości, bo czyż nie upomnienie, nawet nałożenie kościelnej kary nie jest czasem konieczne, aby pomóc komuś się opamiętać, zmienić na lepsze nawrócić? – mówił o. Grzegorz Prus OSPPE i stwierdził, że oddanie życia jest naśladowaniem Chrystusa, który oddaje swe życie za pogubione owce. – Oddanie życia w dobrej sprawie, w sprawie niezwykłej wagi, ratowanie ojczyzny przez upomnienie króla i obrana ładu moralnego w kraju, było męczeństwem przez które św. Stanisław upodobnił się do Chrystusa, upodobnił się przez ofiarną miłość, która potrafi położyć na ołtarzu to co ma człowiek najcenniejszego w porządku ziemskim – własne życie – dodał i przypomniał postać św. Jadwigi, która kochała czynem i prawdą, pozostając wierną uczennicą Chrystusa Pana. – Miłość wobec człowieka to obecność, to wzajemne dawanie i przyjmowanie, to odpowiedzialność za człowieka, to stawianie wymagań i przebaczanie, to wytrwałość w trudnościach, wdzięczność i czystość duszy i ciała, no nawet – zawsze z łaską Jezusa Ukrzyżowanego, miłość do nieprzyjaciół – stwierdził.

6. dzień nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu 04.05.2024 r.