STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / O. GRZEGORZ PRUS OSPPE NA WAWELU: ŚW. STANISŁAW WZOREM ODDANEGO KAPŁANA

O. Grzegorz Prus OSPPE na Wawelu: Św. Stanisław wzorem oddanego kapłana

- Warto sięgać po dobre wzorce kapłanów, w tym do kapłaństwa św. Stanisława i czerpać z nich potrzebne inspiracje dla siebie i innych. Kapłaństwo jest wezwaniem do życia spełnionego, przeżytego mądrze, do życia w służbie Bogu i człowiekowi, do życia wymagającego wyrzeczeń i ofiary, do miłości, a nie do egoizmu, do ofiary, ale przez to życia niebanalnego. Jest wezwaniem do życia, a nie wegetacji – mówił o. Grzegorz Prus OSPPE podczas nowenny ku czci św. Stanisława BM na Wawelu.

Mszy św. przewodniczył rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. Robert Tyrała.

Na początku homilii o. Grzegorz Prus OSPPE przywołał słowa, które w 1981 r. św. Jan Paweł II skierował do czcicieli św. Stanisława. „Życzę Wam, ażeby tradycja, odwieczna tradycja św. Stanisława okazała się tym, czym jest prawdziwa chrześcijańska tradycja zakorzeniona w wielkanocnej tajemnicy Krzyża, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusowego. Życzę Wam, by ta stanisławowa tradycja okazała się nie tylko wspaniałym wspomnieniem z przeszłości, ale wielką siłą ożywiającą wciąż na nowo ludzkie serca, cały Kościół i naród, ożywiającą i odnawiającą” – pisał w liście papież. O. Grzegorz Prus OSPPE powiedział, że ożywiającej i odnawiającej siły potrzebują serca, Kościół i naród. – Czerpmy z tej stanisławowskiej tradycji, niech ona nas ożywia, niech nas umacnia duchowo i moralnie. Niech św. Stanisław nadal będzie dla nas nauczycielem cnót i przykładem inspirującym w naszej drodze życia, na naszym szlaku powołania chrześcijańskiego – wskazał.

Podkreślił, że św. Stanisław był człowiekiem wiary, nosił w sobie chrześcijańską nadzieję i z miłości do Boga oraz ludzi realizował swą drogę życia chrześcijańskiego. Cechowało go szczególne męstwo w wyznawaniu wiary i okazał się wielkim obrońcą ładu moralnego. Jest nazywany ojcem Ojczyzny, czczony jako jeden z głównych patronów Polski.

O. Grzegorz Prus OSPPE przypomniał, że św. Stanisław był kapłanem i biskupem Kościoła, który założył Chrystus. – Stanisław wypełnił powierzoną mu misję kapłańską do końca, jak Chrystus – do ostatniego „wykonało się”, gdy złożył ofiarę ze swojego życia, gdy poniósł męczeńską śmierć, jak Chrystus – Dobry Pasterz – podkreślił. Zauważył, że biskup ze Szczepanowa jest dla kapłanów i prezbiterów ważnym punktem odniesienia, ponieważ niesie w sobie etos oddania Bogu, powołaniu i powierzonej misji. – Warto sięgać po dobre wzorce kapłanów, w tym do kapłaństwa św. Stanisława i czerpać z nich potrzebne inspiracje dla siebie i innych. Kapłaństwo jest wezwaniem do życia spełnionego, przeżytego mądrze, do życia w służbie Bogu i człowiekowi, do życia wymagającego wyrzeczeń i ofiary, do miłości, a nie do egoizmu, do ofiary, ale przez to życia niebanalnego. Jest wezwaniem do życia, a nie wegetacji – mówił i dodał, że św. Stanisław powinien być dla wszystkich nauczycielem cnót, który wskazuje jak podążać drogą życia za Chrystusem.

9. dzień nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu 07.05.2024 r.