STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / 100. URODZINY O. ŁUCJANA KRÓLIKOWSKIEGO

100. urodziny o. Łucjana Królikowskiego

7 września 2019 o. Łucjan Królikowski OFMConv skończy 100 lat. To wyjątkowa postać. Franciszkanin, kapłan, aresztowany przez NKWD i zesłany na Syberię. Podchorąży w armii gen. Andersa, opiekun sierot wojennych, dla których zorganizował ucieczkę do Kanady, chroniąc je przed repatriacją do kraju opanowanego przez komunistów. Wiele lat pracował w rozgłośni radiowej dla Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej, ewangelizując i umacniając patriotycznego ducha. Za swoje zasługi otrzymał w roku 2007 od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2012 został odznaczony Orderem Uśmiechu. Obecnie mieszka we franciszkańskim klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z ostatnich świadków życia św. Maksymiliana Kolbego – w jego obecności składał śluby zakonne w Niepokalanowie.O. Łucjan Królikowski

WYDANIE JUBILEUSZOWE

Skradzione dzieciństwo

Pamiętnik sybiraka i tułacza

Miłość mi wszystko wyjaśniła

Abba – Ojcze!

 I: 354 str., II: 338 str., III: 344 str., IV: 342 str.

Format 144×200 mm

oprawa miękka

ISBN serii 978-83-7485-353-8

W Bratnim Zewie wydał do tej pory cztery książki, które wznowiliśmy z okazji jego 100 urodzin:

  • Skradzione dzieciństwo –  książka-świadectwo nieludzkich czasów na nieludzkiej ziemi, historia dzieci – zesłańców syberyjskich – i ich dramatycznych losów i tułaczki z terenów byłego ZSRR do najodleglejszych zakątków świata w poszukiwaniu wolności i godności, spisana przez wyjątkową postać – o. Łucjana Królikowskiego, który podobnie jak 380 000 polskich dzieci dzielił zesłańczy i tułaczy los. O. Łucjan Królikowski będąc opiekunem sierot wojennych w obozie Tengeru w Tanzanii, uratował je przed repatriacją do kraju opanowanego przez komunistów i zorganizował dramatyczną ucieczkę do Kanady. Uznany przez komunistów kidnaperem na światową skalę dla swoich sierot był dobrym pasterzem, który pomógł choć po części odzyskać skradzione dzieciństwo i dorastać bezpiecznie w nowym świecie. Książka poświęcona jest pamięci tułaczych dzieci i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie, którzy przyczynili się do ich uratowania.
  • Pamiętnik sybiraka i tułacza – zapis owocnego i barwnego żywota człowieka prawego, ofiarnego, dzielnego, odważnego, a zarazem cichego i pokornego, oddanego bez reszty służbie Bogu i bliźniemu.
  • Miłość mi wszystko wyjaśniła – książka, której tytuł nawiązuje do myśli Jana Pawła II, jest zbiorem niezwykle głębokich rozważań, zebranych na drodze tułaczego, długiego i barwnego życia autora. Rodziły się one głównie podczas medytacji nad Ewangelią oraz w trakcie pracy wśród ludzi i dla ludzi. Autor dzieli się z Czytelnikiem szczególnym świadectwem własnej wiary i miłości do Boga, którego nazywa Miłością, Boga, który nadaje sens życiu ludzkiemu. Rozważa między innymi o życiu i śmierci, grzechu i łasce, upadku i odkupieniu, nadziei, miłości Boga do człowieka, o tajemnicy duszy ludzkiej, opatrzności, o Kościele i rozbiciu chrześcijaństwa, o Duchu Świętym i tajemnicy Trójcy Świętej, o Matce Bożej.
  • Abba – Ojcze! – o. Łucjan dzieli się w tej książce nie tylko swoją historią, ale i wiarą, która prowadzi do Boga, Ojca niebieskiego. Do jej napisania sprowokowała go obecna sytuacja cywilizacji zachodniej, w której dostrzega powrót do pogaństwa. Sam będąc wojskowym, za wzór do naśladowania stawia swoich rodaków, wielkich duchowych rycerzy – świętych polskich: Maksymiliana Kolbego, Jerzego Popiełuszkę, Faustynę Kowalską i Jana Pawła II, którzy uwierzyli w słowa wypowiedziane przez Jezusa: „Odwagi! Jam zwyciężył świat”. „Abba – Ojcze!” to świadectwo odwagi w życiu z Bogiem, naszym Ojcem, który zostawił nam Modlitwę Pańską niczym ponadczasową mapę. Trzymając się jej, nie zbłądzimy, tak jak przez wiele lat tułaczego życia nie zbłądził Autor, ani wielu innych, których historie przywołuje w niniejszej książce.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią o. Łucjana. Więcej informacji o nim w załączonym tekście – artykule Katarzyny Gorgoń opublikowanym w „Posłańcu św. Antoniego z Padwy” nr 1/2019.

Magdalena Ściślak

Wydawnictwo Bratni Zew

www.bratnizew.pl

ZOBACZ TAKŻE