STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / O TYM JAK MODLIĆ SIĘ LITURGIĄ NA REKOLEKCJACH „MYSTERIUM FASCINANS”

O tym jak modlić się liturgią na rekolekcjach „Mysterium fascinans”

Ponad 200 osób z całej Polski wzięło udział w jedenastej edycji rekolekcji „Mysterium fascinans”, które zorganizowała w Krakowie w weekend Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Ich temat brzmiał „Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin”.

O tym jak modlić się liturgią na rekolekcjach „Mysterium fascinans”

Jak podkreślił ks. Krzysztof Porosło, inicjator wydarzenia, odpowiednie poznanie bogactwa liturgii może przemienić życie człowieka. – Chcieliśmy, aby uczestnicy spotkania odkryli jak należy modlić się liturgią, a więc by nie tylko znajdowali czas na modlitwę między obrzędami, lecz by sprawując rytuał, potrafili wejść w przestrzeń modlitwy – powiedział duchowny, który podczas rekolekcji wyjaśniał przybyłym obrzędy rozpoczęcia Mszy św.

Nauki rekolekcyjne wygłosił w tym roku ks. Piotr Roszak z Torunia. Wśród prelegentów natomiast znaleźli się znani polscy liturgiści, w tym ks. Stanisław Mieszczak (sercanin z Krakowa), o. Dominik Jurczak OP (wykładowca na rzymskim Anselmianum), o. Piotr Oleś OP (historyk sztuki z Krakowa) oraz ks. Krzysztof Porosło (doktorant dogmatyki w Pampelunie).

Spotkaniu przyświecało zgłębianie tematu ducha liturgii. Przybyli na rekolekcje wysłuchali szeregu prelekcji, m.in. „Zanim Msza się rozpocznie…”, „Duchowość jutrzni i nieszporów”, „Mistagogia obrzędów wstępnych” czy „Mistagogia przestrzeni liturgicznej”.

Jak podkreślił koordynator wydarzenia, Michał Wsiołkowski, na treściach teoretycznych się jednak nie skończyło. – Nasze rekolekcyjne poznawanie liturgii łączy się mocno z jej celebrowaniem. Chcemy, aby to wszystko, o czym mówimy, było przeniesione na działanie i sprawdzane w praktyce – dodał.

Takie połączenia teorii i praktyki bardzo podobało się uczestnikom. – Nawet jeśli ktoś jest liturgistą to zawsze możne znaleźć taki element liturgii, który go zaskoczy. Tym bardziej potrzeba tego osobom, które chodzą do kościoła raz na tydzień i często pomijają gesty, które mogą wnieść bardzo wiele dla ich duchowego rozwoju – ocenił Sebastian z Warszawy.

Po raz pierwszy rekolekcje odbyły się w krakowskim klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej. Wiąże się to z koniecznością wykonania remontu w krakowskim seminarium. Co ważne nagrania wszystkich wystąpień rekolekcyjnych będzie można odsłuchać na specjalnym audiobooku, który przygotują organizatorzy.

Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi też wakacyjne Warsztaty Muzyki Niezwykłej oraz Szkołę Kantorów.

 

KAI, luk / Kraków

ZOBACZ TAKŻE