STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / O WIERZE „PO LUDZKU”

O wierze „po ludzku”

W co tak naprawdę wierzy Kościół i na czym opiera swoją wiarę? Czy to, co słyszymy z ambony w niedzielę, to wszystko, co ma do powiedzenia? Z potrzeby odpowiedzi na te właśnie pytania, powstała seria „Drogi proste – o dogmatach po ludzku”, która wystartowała 3 marca. Jej twórcami są krakowscy franciszkanie, a autorem rozważań ks. dr hab. Robert Woźniak.Poznać podstawy

Dobre rozpoznanie, znajomość tematu i dojrzałość pomagają nam w podejmowaniu życiowych decyzji, zarówno mniejszych, codziennych, jak i tych najważniejszych. Wszystkie te czynniki są kluczowe, aby móc świadomie i odpowiedzialnie przejść przez życie.

– Z wiarą jest bardzo podobnie. Będziemy wierzyć dobrze, kiedy będziemy dokładnie wiedzieć, w co wierzymy. Pomoże nam to dokonać właściwych wyborów i uniknąć tracenia czasu na wierzenie w rzeczy, które nie mają z prawdziwą wiarą wiele wspólnego – tłumaczy jeden z twórców serii „Drogi proste – o dogmatach po ludzku”, br. Marek Kowalcze OFM z Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Tego jeszcze nie było

Zanim franciszkanie z Krakowa rozpoczęli pracę nad projektem przeprowadzili ankietę, która miała pokazać, czego potrzebują wierzący. Jej wyniki wskazały na to, że to właśnie wiedza o dogmatach, które są jedynymi z najbardziej podstawowych treści związanych z wiarą, jest tą, której brak jest szczególnie zauważalny wśród współczesnych katolików. – Wydaje się, że na polskim You Tubie takiej serii jeszcze nie było – zauważa br. Marek.

Tłumacz Franciszka

Do współtworzenia serii zaproszono ks. dr hab. Roberta Woźniaka, księdza archidiecezji krakowskiej, teologa, profesora Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, a także osobistego tłumacza papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Dla franciszkanów ten wybór był naturalnym. – Ks. Profesora znamy jeszcze z czasów, gdy studiowaliśmy w seminarium i mieliśmy przyjemność słuchać jego wykładów. Uznaliśmy, że to najlepsza osoba do poprowadzenia takiej serii ze względu na posiadaną wiedzę, a także na umiejętność bardzo przystępnego i przyjemnego przedstawienia tej wiedzy – wyjaśnia br. Marek Kowalcze OFM. Warto też dodać, że ks. Woźniak poświęcił swój doktorat właśnie teologii dogmatycznej.

Dla kogo?

Seria „Drogi proste – o dogmatach po ludzku” skierowana jest przede wszystkim do katolików, ale franciszkanie zachęcają do śledzenia jej każdego, kto poszukuje Boga i drogi do niego. Na każdy z dogmatów twórcy chcą popatrzeć z perspektywy nauczania Kościoła, liturgii oraz życia ludzkiego. Pokazanie ich wagi w naszym codziennym życiu to jedno z najważniejszych założeń, które przyjął autor rozważań, ks. dr hab. Robert Woźniak.

– Ta prawda jest praktyczna. Ona nie jest tylko teoretyczna. My chrześcijanie nie jesteśmy intelektualistami. My kochamy żyć. My poznajemy prawdę, żeby umieć żyć – tłumaczy kapłan.

Wiedza na temat wiary, którą wyznajemy może mieć też wydźwięk ewangelizacyjny, który wydaje się być bliski każdemu katolikowi.

– Nam, ludziom wierzącym, i mówię tu również o swoim doświadczeniu, często troszkę brakuje wiedzy na temat tego, w co dokładnie wierzymy. Gdy przychodzi nam wytłumaczyć ludziom niewierzącym, o co z wiarą chodzi, niejednokrotnie mamy problem. Ta seria dostarcza niezbędnych informacji na temat naszej wiary, pomaga uporządkować to wszystko w głowie i być gotowym, żeby wiarę z przekonaniem głosić – mówi br. Marek.

Odcinki publikowane są od 3 marca w każdy czwartek o godz. 16.00 na kanale You Tube Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Seria zaplanowana jest na cały rok.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Grafika: Franciszkanie.pl

ZOBACZ TAKŻE