STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OBCHODY 7. ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH W ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ ROZPOCZĘTE

Obchody 7. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęte

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” – te słowa z Księgi Tobiasza stały się hasłem tegorocznej edycji Światowego Dnia Ubogich. Obchody w Archidiecezji Krakowskiej potrwają od 17 do 19 listopada.Listopad, Namiot Spotkań i morze dobroci, które z Małego Rynku wylewa się na Kraków i cały krakowski Kościół. Po raz 7. zainaugurowane zostały obchody Światowego Dnia Ubogich. W Archidiecezji Krakowskiej – tradycyjnie już – rozciągnięte są one na 3 dni, a ich kulminacją jest niedzielna Msza św. w bazylice Mariackiej, której przewodniczy metropolita krakowski. Tak będzie również w tym roku. Zanim jednak potrzebujący, wolontariusze i wszyscy zaangażowani w to dzieło spotkają się na modlitwie z abp. Markiem Jędraszewskim w progach krakowskiej fary, dla uczestników przygotowano wiele aktywności, propozycji duchowych, ale też form pomocy.

Od piątku 17 listopada otwarte są drzwi Namiotu Spotkań na Małym Rynku. Porady prawne, psychologiczne, socjalne, zawodowe czy pomoc medyczna – to tylko niektóre z propozycji, z których skorzystać mogą w tych dniach ubodzy. Nie zabraknie też czasu na rozwój osobisty i warsztaty rękodzielnicze, fotograficzne, zawody sportowe i wspólne gry planszowe. Organizatorzy zadbali również o to, aby te listopadowe dni były dla potrzebujących prawdziwym świętem. Stąd w programie koncerty, projekcje filmów i spotkania. W namiocie uczestnicy mogą też się posilić oraz ogrzać.

Stałym punktem obchodów Światowego Dnia Ubogich są także rekolekcje. W tym roku głosi je ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty Betlejem, który na co dzień mieszka z biednymi i bezdomnymi, tworząc prawdziwy dom. Dzieło pomocy ubogim jest też umacniane modlitwą. W rektoracie Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Starym Mieście – nazywanym duchowym zapleczem wydarzenia – trwa w tej intencji adoracja Najświętszego Sakramentu. Swoją obecność zadeklarować można poprzez wypełnienie formularza.

Poza propozycjami pomocy na Małym Rynku, w siedzibie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk dostępna jest pralnia, garderoba, łaźnia oraz specjalistyczna opieka medyczna. Nie zabraknie też stałego punktu programu, czyli metamorfoz.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. i jest obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą. W Archidiecezji Krakowskiej w organizację obchodów włączają się Wydział ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Bazylika Mariacka, Arcybractwo Miłosierdzia, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Wspólnota Hanna, Lekarze Nadziei, Przystań Medyczna oraz MOPS.

7. Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej 17.11.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

ZOBACZ TAKŻE