Od 14 do 17 września w Alwerni odbywać się będą główne uroczystości związane z obchodzonym w tym roku jubileuszem 800-lecia otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu na włoskiej górze La Verna.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę 14 września. Mszy św. dla młodzieży o godz. 11.00 przewodniczyć będzie o. Egidiusz Włodarczyk OFM, Minister Prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Na Eucharystii zgromadzi się Franciszkańska Młodzież Oazowa ze wszystkich bernardyńskich klasztorów. O godz. 19.00 odbędzie się czuwanie modlitewne połączone z adoracją krzyża, które zakończy Apel Maryjny o godz. 21.00.
Centralnym punktem obchodów jubileuszu będzie uroczysta suma pontyfikalna w niedzielę, 15 września o godz. 11.30 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Podczas Eucharystii odczytany zostanie dekret ustanawiający kościół oo. bernardynów w Alwerni Diecezjalnym Sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego.
W liturgiczną uroczystość Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, która przypada we wtorek, 17 września, przez cały dzień w alwernijskiej świątyni trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 17.30 odprawione zostanie franciszkańskie nabożeństwo, po którym celebrowana będzie uroczysta Msza św. na zakończenie jubileuszowych obchodów.
Penitencjaria Apostolska udzieliła kościołowi w Alwerni łaski odpustu zupełnego. Mogą go zyskać wszyscy, którzy od Wielkiego Piątku (29 marca) do 31 grudnia 2024 r. nawiedzą alwernijski kościół (również w formie pielgrzymki), będą tam uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych lub przez stosowny czas oddadzą się pobożnym rozmyślaniom przed krzyżem i odmówią: Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary oraz wezwania do Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu.
Fundatorem klasztoru w Alwerni był kasztelan wojnicki i starosta gniewkowski Krzysztof Koryciński. Pomysł fundacji zrodził się podczas jego pielgrzymki do włoskiej La Verny – miejsca, gdzie św. Franciszek z Asyżu w 1224 r. otrzymał stygmaty Męki Pańskiej. W 1616 r. Koryciński podarował bernardynom górę Podskale, na której początkowo wzniesiono drewniany kościółek Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, a w latach 1630 – 1660 powstała nowa, murowana świątynia, do której później dobudowano małą kaplicę, gdzie umieszczono słynący łaskami obraz Pana Jezusa Ecce Homo.
Początkowo obraz znajdował się w kaplicy cesarskiej Konstantego XII. Po upadku Konstantynopola w 1453 r. dostał się w ręce sułtana, który umieścił go w skarbcu. Amurat IV podarował obraz cesarzowi habsbursko – niemieckiemu Ferdynandowi II, dzięki któremu trafił on do kaplicy pałacowej. Po śmierci cesarza nadworny kapelan zabrał obraz do Węgier. Przed śmiercią podarował wizerunek urzędnikowi cesarskiemu Zygmuntowi Hollo. Z kolei rodzina ta podarowała obraz ks. Janowi Michlajskiemu, który osiadł na parafii w Babicach. Poczuwając się do wdzięczności względem bernardynów z Alwerni, którzy pielęgnowali jego ojca w chorobie i pochowali w swoim grobowcu, podarował wizerunek klasztorowi. Przeniesiono go tam w uroczystej procesji 2 sierpnia 1686 r.