STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OBRZĘD ADMISSIO W SEMINARYJNEJ KAPLICY

Obrzęd admissio w seminaryjnej kaplicy

Podczas obrzędu zwanego admissio 22 kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie zostało uroczyście włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Uroczystościom w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Roman Pindel. Wziął w nich udział m.in. ks. prof. Janusz Mastalski, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, który od 2017 jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Obrzęd admissio w seminaryjnej kaplicy

Admissio polega na publicznym wyznaniu chęci bezpośredniego przygotowania się do przyjęcia święceń diakonatu. Dokonuje się w obecności biskupa podczas uroczystej Mszy św. Tradycją krakowskiego seminarium jest, by uroczystości tej przewodniczył biskup bielsko-żywiecki.

Wśród osób, które w tym roku otrzymali admissio, gdy w obecności biskupa, przełożonych i pozostałych kleryków zostali przedstawieni jako kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu, było 12 alumnów archidiecezji krakowskiej i 10 alumnów diecezji bielsko-żywieckiej. Obrzęd admissio odbywa się po stwierdzeniu, że decyzja kandydatów do diakonatu i prezbiteratu o przystąpieniu do święceń jest świadoma, wolna, dojrzała i poparta niezbędnymi przymiotami. Po potwierdzeniu powołania każdego kandydata akolici zaczynają bezpośrednie przygotowania do przyjęcia święceń.

Bp Pindel zanim został powołany na urząd ordynariusza, w latach 2004-2011 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

 

KAI
Fot. Ks. Piotr Góra

ZOBACZ TAKŻE