STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OBRZĘD KONSEKRACJI DZIEWICY W KATEDRZE NA WAWELU

Obrzęd Konsekracji Dziewicy w Katedrze na Wawelu

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Katedrze na Wawelu w czasie uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Janusz Mastalski, nastąpił obrzęd konsekracji Dziewicy. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła Sylwia, na co dzień pracująca w żłobku jako wychowawca.

Obrzęd Konsekracji Dziewicy w Katedrze na Wawelu

Obrzęd konsekracji Dziewic jest jednym z najstarszych i najbardziej uroczystych Obrzędów w liturgii Kościoła. Powstał w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Przeżywały go Dziewice, żyjące w świecie i oddające się całkowicie Bogu. Przez wiele wieków stan Dziewic nie był obecny w życiu Kościoła i odnowiony został po Soborze Watykańskim II. Obecnie intensywnie się teraz rozwija.

– Dziewice konsekrowane są osobami realizujące powołanie do życia konsekrowanego, przez wiele form tego życia – mówi ks. dr Stanisław Szczepaniec – duchowy opiekun dziewic konsekrowanych w archidiecezji krakowskiej. Na każdej z tych form realizowany jest ideał życia konsekrowanego, ale dokonywany jest w różny sposób. Każda Dziewica po odpowiednim przygotowaniu przyjmuje dar konsekracji, zostaje zaślubiona Chrystusowi jako Jego Oblubienica. Jest ona wezwana, aby w pełni oddać się Jezusowi i całym swym życiem objawić tajemnice Kościoła – Dziewicy, Oblubienicy i Matki. Czyni to żyjąc w świecie, trwając w czystości, dając świadectwo Chrystusa i gorliwie dążyć do świętości. Niektóre Dziewice są nauczycielkami, katechetkami, pracują jako pielęgniarki lub lekarki. Realizują się także w innych zawodach lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Ta forma życia dynamicznie się dziś rozwija. Jest to wielki Boży dar dla Kościoła oraz dla świata, w którym wielu zapatrzonych jest wyłącznie w dobra doczesne.

W uroczystości obrzędu konsekracji Dziewicy w Katedrze na Wawelu, ze względu na epidemię, w uczestniczyło mniej osób niż zwykle. Obrzęd ten w liturgii Mszy św. ma miejsce po proklamacji Ewangelii. Najpierw kandydatka na Dziewicę została wezwana imiennie, a następnie bp. Janusz Mastalski, który przewodniczył nabożeństwu, skierował do niej i do zebranych w Katedrze Słowa Pouczenia. Po ich wysłuchaniu kandydatka do konsekracji odpowiada na pytania postawione przez biskupa. Następnie kładzie się na ziemi, a zgromadzeni w Katedrze odmawiają litanię do Wszystkich Świętych. Zakończeniem obrzędu konsekracji jest przekazanie przez biskupa Dziewicy konsekrowanej, znaków konsekracji, którymi są obrączka i Księga Liturgii Godzin.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Fot. Adam Wojnar

Galeria

ZOBACZ TAKŻE