Miejsca pielgrzymkowe i tradycja pielgrzymkowa należą do środkowoeuropejskich skarbów kultury i historii i wskazują na głęboką duchowość ludzi żyjących w sercu Europy. Nie tylko rodziny i wspólnoty chrześcijańskie przybywają do tych miejsc od wieków, aby dziękować i prosić, ale najnowsze badania wskazują (głównie z dużych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii), że pielgrzymowanie nie jest już domeną osób, dla których jest ono doświadczeniem i przeżyciem religijnym. Także liczba odwiedzających niepraktykujących, a nawet niewierzących znacznie wzrasta.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielgrzymów, turystów oraz administratorów miejsc pielgrzymkowych, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uruchomił nową stronę internetową „Cyfrowa mapa miejsc pielgrzymkowych krajów V4”.
Jej celem jest promocja miejsc pielgrzymkowych jako dziedzictwa duchowego i kulturowego krajów V4 we współczesnym języku: w formie cyfrowej. Odwiedzający stronę otrzymają kompleksową informację pielgrzymkową i turystyczną. Oprócz opisu miejsca pielgrzymkowego poznają także możliwości noclegu, transportu i okolicznych atrakcji. Strona pomoże też w samodzielnym ułożeniu trasy pielgrzymkowej, łączącej obiekty na przykład topograficznie lub związane z analogicznym kultem. Strona daje możliwość wyboru pięciu języków (angielski, czeski, polski, słowacki i węgierski), co ułatwi korzystanie z niej szerszym kręgom osób zainteresowanych.
Obecnie na mapie cyfrowej znajduje się po kilka miejsc pielgrzymkowych z każdego kraju. Twórcy planują systematycznie pracować nad rozbudową strony i umieszczaniem na niej kolejnych miejsc pielgrzymkowych znajdujących się na terenie Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier.
Projekt jest efektem współpracy ośrodków naukowych i wdrożeniowych oraz związanych z branżą turystyczną – czterech krajów V4: Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie (Słowacja) – lider projektu, Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie – Kierunek Turystyka i Zarządzanie Dziedzictwem (Polska), Budapest Business University w Budapeszcie (Węgry), podróżnicze stowarzyszenie Ultreia (Czechy) oraz GoSlovakia (Słowacja).
Projekt został wsparty przez Fundusz Wyszehradzki.
Więcej informacji na stronie.