STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ODSZEDŁ DO PANA KSIĄDZ INFUŁAT JANUSZ BIELAŃSKI

Odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański

Dzisiaj w godzinach porannych odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, który był wieloletnim proboszczem katedry wawelskiej.

Odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański

Ksiądz infułat Janusz Bielański urodził się w dniu 25 marca 1939 roku w Różance w Województwie Lwowskim. W krakowskim seminarium duchownym był rocznikowym kolegą kardynała Stanisława Dziwisza oraz biskupa Jana Zająca.

Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły w dniu 23 czerwca 1963 roku w katedrze na Wawelu.

Był wikariuszem w Paszkówce koło Skawiny, Oświęcimiu, a także w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Został proboszczem w Mydlnikach, a następnie duszpasterzem w Nowej Hucie.

W latach 1983-2007 ksiądz infułat Janusz Bielański był proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu – na to stanowisko mianował go kardynał Franciszek Macharski.

Dzisiaj o godzinie 16:15 zabrzmi dzwon Zygmunt. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzwon Zygmunt bije w momencie instalacji i śmierci kanonika krakowskiej Kapituły Katedralnej.

BP AK
Fot. Katedra na Wawelu | facebook.com