STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE CAMILLE’A SAINT-SAËNSA ZABRZMIAŁO W BAZYLICE ŚW. FLORIANA

Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa zabrzmiało w bazylice św. Floriana

Oratorium na Boże Narodzenie Camille'a Saint-Saënsa oraz kolędy w wykonaniu artystów Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowały obchody Roku Jubileuszowego w bazylice św. Floriana.




Proboszcz parafii św. Floriana, ks. Łukasz Michalczewski przywitał przybyłych na koncert gości i wszystkich muzyków.

Pomysłodawcą i prowadzącym wydarzenie był prof. Wiesław Delimat – dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego. Zwrócił uwagę, że szkołę tworzy 150 osób – od 6-letnich dzieci po dorosłych – które łączy wspólna pasja wykonywania muzyki. Na początek cztery kolędy wykonały dzieci ze Szkoły Muzycznej I stopnia. Następnie dwie kolędy wykonał zespół kameralny złożony z uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia, którzy uczą się śpiewu. W drugiej części orkiestra kameralna i chór Szkoły Muzycznej II stopnia, oraz muzycy grający na organach wykonali Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa.

Prof. Wiesław Delimat zaznaczył, że francuski kompozytor swoje oratorium napisał jako 14-letni chłopak. Wykonane w kościele de la Madeleine w Paryżu odniosło wielki sukces. Dziesięć części oratorium opowiada historię narodzenia Chrystusa. Wykonane zostało przez chórzystów, instrumentalistów – w tym harfę i organy oraz pięcioro solistów. Dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej poinformował audytorium, że artyści związani ze szkołą nagrali płytę z kompozycjami religijnymi Camille’a Saint-Saënsa dostępną w czasie koncertu.

Wśród słuchaczy koncertu był abp Marek Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że w bazylice św. Floriana wikariuszem był ks. Karol Wojtyła, który cenił śpiew liturgiczny – utworzył scholę gregoriańską; wielką wagę przykładał do śpiewu kolęd. – Dla niego kolędy, to nie było tylko, zwłaszcza na Watykanie, wspomnienie ojczystego kraju i wspaniałej polskiej tradycji kolędowej – to była modlitwa – mówił metropolita krakowski.

Nawiązując do młodego wieku wykonawców koncertu a także kompozytora Camille’a Saint-Saënsa, podkreślił, że Oratorium na Boże Narodzenie było „owocem jego wiary, jego miłości do Pana Boga i wdzięczności za cud wcielenia Bożego Syna”.

– Dzisiejszy wieczór dzięki temu szczególnemu miejscu, ale przede wszystkim dzięki artystom, był niewątpliwie dla nas wszystkich umocnieniem w tej wierze, że Chrystus jest prawdziwie Bożym Synem, który dla nas, dla naszego zbawienia, przyszedł na ten świat – mówił arcybiskup dziękując wszystkim artystom i życząc, aby cały obecny rok był błogosławiony przypominając, że świętowany w nim jest jubileusz 2025 lat od narodzin Pana Jezusa w Betlejem.

Koncert bożonarodzeniowy i kolędowanie w Bazylice św. Floriana w Krakowie 16.01.2025 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE