STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ORSZAK TRZECH KRÓLI PO RAZ PIERWSZY WYRUSZY Z CZTERECH RÓŻNYCH MIEJSC

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy wyruszy z czterech różnych miejsc

Ulicami Krakowa po raz dziewiąty przejdzie w niedzielę barwny Orszak Trzech Króli. W tym roku monarchowie wyruszą z czterech, a nie jak było do tej pory, z trzech różnych miejsc, by spotkać się na Rynku Głównym. Tegoroczną nowością będzie Orszak św. Kazimierza królewicza, który wyruszy z parafii na Grzegórzkach. Nową atrakcją dla najmłodszych będzie dużych rozmiarów słoń, który przejedzie na Rynek Główny na specjalnej platformie.
W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 3 stycznia, Jacek Koźliński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, która organizuje Orszak, mówił, że motywem przewodnim pochodu są słowa Jana Pawła II “Odnowi oblicze ziemi”, wypowiedziane czterdzieści lat temu. – Mamy nadzieję, że te słowa staną się zachętą do głębokiej refleksji i do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc – podkreślił.

W tym roku pochód wyruszy z czterech miejsc, a nie jak było do tej pory- z trzech. Czerwony orszak – europejski, wyruszy tradycyjnie z Wawelu po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.00 Orszak ten poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Natomiast orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki, spotka się o godz. 9.00 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej 39, skąd przejdzie na Mszę św. do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd ruszy trasą: ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, ul. Retoryka, Garncarską, Studencką i ul. Szewską do Rynku Głównego. Po raz drugi w organizację tego pochodu włączą się salezjanie i wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”.

– Chcemy kontynuować to, co zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku, czynić dobro i zarażać nim innych, bo widzimy, że to ma sens. Pragniemy zachęcać do modlitwy za tych, którzy mogli stracić dom, rodzinę oraz wskazać możliwość pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia modlitewnego i finansowego. Będziemy promować Adopcję Miłości, której celem jest wsparcie potrzebujących z Iraku Syrii i Ukrainy – mówił ks. Krzysztof Cepiel SDB.

Tegoroczną atrakcją orszaku zielonego będzie dużych rozmiarów słoń, który przejedzie na specjalnej platformie. – Młodzi ludzie będą także nieśli zapalone kadzidło, którego dym będzie symbolizował modlitwę zanoszoną przed Boży tron. Po wyjściu zostanie odczytany, a następnie spalony list do Dzieciątka Jezus z podziękowaniem za wszystkie łaski otrzymane w 2018 roku. Jest to nawiązanie do salezjańskiej tradycji palenia listów do Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi – wyjaśnił ks. Cepiel.

Po raz pierwszy w Krakowie role Melchiora i Baltazara zagrają przedstawiciele tych kontynentów. Azjatycki orszak zielony poprowadzi Fadi Odesh – pochodzący z irackiego Kurdystanu student Politechniki Krakowskiej. – To dla mnie ogromne, duchowe przeżycie. Jestem tutaj sam, daleko od rodziny, dlatego uczestnictwo w takim wydarzeniu, które jednoczy we wspólnocie tak wielu ludzi, jest bardzo ważne – mówił.

Orszak niebieski – afrykański, tradycyjnie będzie miał charakter misyjny i wyruszy z Placu Matejki o godz. 11.00, po Mszy św. w kościele św. Floriana, która rozpocznie się o godz. 9.30. Na jego czele stanie Ernesto Benicio Bumba z Angoli, wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Światowych Dni Młodzieży.

Tegoroczną nowością jest czwarty Orszak św. Kazimierza Królewicza, który wyruszy z parafii pod wezwaniem tego świętego, na krakowskich Grzegórzkach. Poprowadzi go proboszcz ks. Adam Niwiński, duszpasterz środowisk jeździeckich.

Tradycją orszaku w Polsce jest wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze będą zbierać środki na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. – Orszak Trzech Króli to inicjatywa bardzo rodzinna, a nie wszyscy wiedzą, że w Polsce są rodziny, które nie mają własnego domu. Staramy się im pomagać najlepiej jak potrafimy. Dzięki wsparciu bezdomne rodziny mogą na nowo uczyć się żyć. Chcemy zwracać uwagę, że takie osoby są wśród nas i że można im tego dnia pomóc – mówiła Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Do kwesty na ten cel dołączy ponad stu wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Tradycyjnie rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowić będą rodzice dzieci przebranych w pasterzy. Orszaki spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Po przedstawieniu jasełkowym monarchowie wraz z abp. Markiem Jędraszewskim oddadzą pokłon Dzieciątku. Metropolita krakowski poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a spotkanie zakończy wspólne kolędowanie. Organizatorzy przygotowali 10 tys. śpiewników i 20 tys. koron dla uczestników wydarzenia.

W wydarzeniu uczestniczyć będą licznie harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Skauci Europy i uczniowie krakowskich szkół. Patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Według organizatorów w ubiegłym roku w krakowskim orszaku uczestniczyło ok. 18 tys. osób.

 

KAI
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE