STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OSTATNI DZIEŃ NOWENNY KU CZCI ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA

Ostatni dzień nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika

- Święty Stanisław jest aktualny dzisiaj: jego przesłanie, mądrość, świętość i odwaga jest aktualna także teraz – powiedział ks. prof. Robert Tyrała w ostatnim dniu nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Liturgii przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej ks. Andrzej Tarasiuk.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II powiedział, że podczas Soboru Jerozolimskiego apostołowie wybierali spośród siebie braci do misyjnej działalności Kościoła. Psalm przypomina o tym, że należy chwalić Pana wśród narodów. W Ewangelii Chrystus dał uczniom najważniejszą naukę o miłości, posyłając ich z misją do świata, by głosili Jego zmartwychwstanie. „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał” – Te słowa bardzo wyraźnie stoją przed oczyma kapłanów, ponieważ są wypisane wokół ołtarza w seminaryjnej kaplicy. – Jeszcze mocniej docierają te słowa do nas, jeszcze bardziej czujemy ich znaczenie, bo jutro przy tym ołtarzu dokona się konsekracja kolejnych posłanych na misję do świata, by głosić Ewangelię o Jezusie – powiedział ks. prof. Robert Tyrała.

Przypomniał, że podczas swej ostatniej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II zatrzymał się na moment i pobłogosławił kampus Uniwersytetu Papieskiego i wszystkich, którzy tam byli zebrani. Papież powiedział, że codziennie modli się za te uczelnię. Senat uniwersytetu na swym posiedzeniu w 2020 r. podjął uchwałę, że na miejscu pobłogosławionym przez Ojca Świętego będzie kontynuowana budowa kampusu św. Jana Pawła II. – Tę sprawę cała nasza społeczność akademicka zawierza św. Stanisławowi z ufnością i nadzieją  – podkreślił ks. prof. Robert Tyrała.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego powiedział, że św. Jan Paweł II podarował kard. Franciszkowi Macharskiemu poemat „Stanisław”. Papież pisał w nim: „Pragnę opisać Kościół – mój Kościół, który związał się z moją ziemią”. – To jest nasz Kościół w Polsce i w Krakowie. Kościół, w którym Uniwersytet Papieski kontynuuje także misję św. Stanisława: „Idźcie i nauczajcie” – powiedział ks. prof. Robert Tyrała. Przywołał list św. Jana Pawła II, w którym Ojciec Święty zauważał, że Kościół polski co rok powraca do postaci św. Stanisława, ponieważ odczytuje zapis stanisławowej tradycji, będącej szczególnym dziedzictwem polskiego ducha. – Święty Stanisław jest aktualny dzisiaj: jego przesłanie, mądrość, świętość i odwaga jest aktualna także teraz – podkreślił ks. prof. Robert Tyrała.  – Niech na chwałę Boga i dla uczczenia św. Stanisława, patrona we wszystkich potrzebach, będą te tegoroczne zamyślenia. Ufam, ze staną się impulsem do większej czci i kultu tego ojca ojczyzny – zakończył.