W parafii św. Floriana w Krakowie nastąpiło otwarcie wystawy „Duszpasterz św. Floriana”, przybliżającej postać Karola Wojtyły, który był w tym miejscu wikariuszem w latach 1949-1951. Ekspozycja przybliża postać Patrona Krakowa w roku 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Na początku dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie ks. Sebastian Kozyra powiedział, że miejsce, w którym znajduje się wystawa, nie jest przypadkowe, ponieważ tutaj Karol Wojtyła spotykał się z drugim człowiekiem, odkrywając jego potrzeby. – Czasy wiele się nie zmieniły, nadal są trudne, a św. Jan Paweł II chce się spotykać z nami w swoim słowie i nauczaniu, które pozostawił — zaznaczył kapłan. Przypomniał, że na terenie kościoła św. Floriana przyszły papież budował podwaliny swej misji, która rozciągnęła się na cały świat. Podziękował proboszczowi parafii św. Floriana ks. Łukaszowi Michalczewskiemu za otwartość i życzliwość wobec tego przedsięwzięcia, pracownikom parafii oraz instytutu Dialogu Międzykulturowego. – Niech ta opowieść o duszpasterzu św. Floriana przypomina nam, jak ważne znaczenie ma każdy etap naszej drogi życiowej i jak istotna na tej drodze jest rola przewodników duchowych — dodał i poprosił ks. Łukasza Michalczewskiego o otwarcie wystawy.
– Bez wątpienia środowisko, które Karol Wojtyła stworzył tutaj przy bazylice św. Floriana, dało potem perspektywę jego pracy duszpasterskiej, nie tylko jako profesora i ukształtował jego myśl — mówił proboszcz parafii św. Floriana. Podkreślił, że Karol Wojtyła stanowi wzór dla kapłanów, ponieważ nawet prowadząc karierę naukową, pełnił posługę duszpasterską. – To owocowało potem w jego duszpasterstwie, gdy został kardynałem, metropolitą tutejszym i ostatecznie kiedy piastował urząd biskupa Rzymu. Z Bazyliki Świętego Piotra „ex cathedra” nauczał nas, jak powinno wyglądać życie każdego chrześcijanina — dodał ks. Łukasz Michalczewski — Ta nauka została spisana w wielu encyklikach, listach, adhortacjach, w wielu wydarzeniach i dzisiaj za nie dziękujemy. One są tutaj obecne poprzez nauczanie Jana Pawła II i poprzez Collegium Voytylianum, które przy tej parafii ma swoją siedzibę i chce, aby to nauczanie Wojtyły było krzewione, stąd nie tylko ta wystawa, której również pomagali merytorycznie, ale również ich praca naukowa i pewna biblioteka, którą tutaj gromadzimy po to, aby właśnie zwrócić uwagę, ile Wojtyła po sobie zostawił – podkreślił. Podziękował za wystawę, która stanowi dopełnienie dzieła poprzednich proboszczów bazyliki św. Floriana i powiedział, że w parafii znajduje się także izba pamięci, wzbogacona wieloma książkami. – Mimo że Wojtyła był tu tylko dwa lata, to tak naprawdę czujemy, że jest cały czas i staramy się tę pamięć o nim pielęgnować – zauważył, podziękował za wystawę i wyraził nadzieję, że pielgrzymi dzięki niej będą mieli możliwość zachwycenia się życiem Karola Wojtyły.