STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OTWARCIE WYSTAWY „POLONIA SACRA” OKAZJĄ DO POBUDZENIA DUCHA ŚWIĘTOŚCI I PATRIOTYZMU

Otwarcie Wystawy „Polonia Sacra” okazją do pobudzenia ducha świętości i patriotyzmu

- Przygotowana przez Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły i Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II wystawa pt. „Polonia Sacra” eksponuje rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu i zachowaniu tożsamości narodowej Polaków. – pisał metropolita krakowski Marek Jędraszewski w zaproszeniu do obejrzenia wystawy.

Otwarcie Wystawy „Polonia Sacra” okazją do pobudzenia ducha świętości i patriotyzmu

Celem wystawy jest prezentacja bogatych wątków tradycji patriotycznej, obecnych w sztuce Kościoła katolickiego, a także przypomnienie o nierozerwalnym związku pomiędzy patriotyzmem a religijnością. Arcybiskup zwracał uwagę na nieprzypadkowość nazwy – Przymiotnik „sacra” odwołuje do świętości, uświęcenia i poświęcenia, które w kontekście słowa „Polonia” nabiera iście patriotycznego znaczenia. Zapraszam zatem do obejrzenia wystawy „Polonia sacra”, aby pobudzić w sobie ducha świętości i patriotyzmu. – zachęcał.

Ks. prof. Andrzej Witko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego zaznaczał, że ekspozycja pokazuje przywiązanie Polaków do Matki Najświętszej oraz przypomina postaci kardynała Adama Sapiehy i kardynała Karola Wojtyły.

Wystawa liczy ok. 200 obiektów, zaprezentowanych w 20 salach. Zbiory pochodzą z 14 parafii, klasztorów i muzeów, znajdujących się na terenie diecezji, a także z zasobów kurii metropolitalnej. Organizatorzy zadbali o zaskakujące elementy scenografii, aby ekspozycja przyciągała również ludzi młodych.

Otwarcie wystawy „Polonia Sacra” miało miejsce 7 listopada w budynku Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21. Ekspozycja będzie dostępna do 14 kwietnia 2019 roku od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

STRONA MUZEUM

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

 

ZOBACZ TAKŻE