STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PAPIEŻ FRANCISZEK DO MŁODYCH: RADOŚĆ JEST MISYJNA, ZATEM TĘ RADOŚĆ MUSIMY ZANIEŚĆ INNYM

Papież Franciszek do młodych: Radość jest misyjna, zatem tę radość musimy zanieść innym

– W życiu trzeba kroczyć, a jeśli ktoś upadnie - pomagać. Mieć cel przed sobą. Ćwiczyć każdego dnia. W życiu jedna rzecz jest tylko darmowa - miłość Jezusa – mówił papież Franciszek podczas czuwania modlitewnego w Campo da Graça w Lizbonie.
Na początku papież podziękował zebranym za ich obecność i drogę, którą przebyli. Przypomniał, że także Maryja wyruszyła z pośpiechem w drogę do swojej kuzynki. Z jakiego powodu Matka Boża poszła do Elżbiety? – Maryja uczyniła to, ponieważ kocha. A kto kocha, biegnie, fruwa, cieszy się. To właśnie czyni miłość – zauważył papież. Powiedział, że Maryja wyruszyła z radością, a radość jest misyjna. Zapytał młodych, czy swą radość pozostawią dla siebie, czy podzielą się nią z innymi. – Radość jest misyjna, zatem tę radość musimy zanieść innym – podkreślił.

Zaznaczył również, że w życiu każdego człowieka pojawiają się osoby, które są jego światłem: rodzice, katecheci, przyjaciele. Oni stanowią korzenie radości. Poprosił młodych, by pomyśleli o tych ludziach. – Tę radość, która przyszła do nas przez korzenie, musimy przekazać innym, ponieważ my mamy korzenie radości. Możemy stać się nimi także dla innych. Nie chodzi o radość częściową, chwilową. Chodzi o dawanie radości, która zapuszcza korzenie – stwierdził papież.

Ojciec Święty wyjaśnił, że radość nie znajduje się w zamkniętej bibliotece, ani pod kluczem. – Radość trzeba odkryć w dialogu z innymi – stwierdził. Przyznał, że to niekiedy męczy, a człowiek zmęczony nie ma sił i upada. Zauważył, że osoba, która popełnia w życiu błędy nie jest skończona, ale musi wciąż z nich powstawać. – W sztuce wchodzenia na górę ważne jest nie to, by nigdy nie upaść, ale to by wstać po upadku – wytłumaczył papież. Powiedział, że tym którzy upadli należy pomóc i podnieść ich. – Jedyna chwila, gdy wolno spojrzeć na człowieka z góry, to wtedy gdy chce się pomóc mu wstać – podkreślił.

Papież Franciszek zauważył, że aby osiągnąć coś w życiu, należy wciąż ćwiczyć, podobnie jak w piłce nożnej. Trening życiowy to uczenie się jak żyć od bliskich osób. – W życiu trzeba kroczyć, a jeśli ktoś upadnie – pomagać. Mieć cel przed sobą. Ćwiczyć każdego dnia. W życiu jedna rzecz jest tylko darmowa – miłość Jezusa– zauważył Ojciec Święty. Poprosił zebranych, by kroczyli w nadziei i bez lęku, wciąż powracając do swoich korzeni. – Nie lękajcie się – zakończył papież.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie - Wydarzenia Centralne 01.08.2023 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE