STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PAPIEŻ FRANCISZEK DO POLAKÓW: NIECH PRZYKŁAD KS. RAPACZA UCZY NAS WIERNOŚCI BOGU

Papież Franciszek do Polaków: Niech przykład ks. Rapacza uczy nas wierności Bogu

– Niech przykład bł. ks. Michała Rapacza uczy nas wierności Bogu, odpowiadania dobrem na zło, angażowania się w budowanie świata opartego na braterstwie i pokoju – powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas środowej audiencji ogólnej.

Papież Franciszek podczas audiencji środowej pozdrawiając Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra przypomniał o sobotniej beatyfikacji ks. Michała Rapacza w Krakowie. – Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dziękując Panu Bogu za nowego błogosławionego, którym jest męczennik komunizmu, ks. Michał Rapacz, módlmy się, by jego świadectwo stało się znakiem pocieszenia od Boga, w tych czasach naznaczonych wojnami. Niech jego przykład uczy nas wierności Bogu, odpowiadania dobrem na zło, angażowania się w budowanie świata opartego na braterstwie i pokoju. Błogosławiony ks. Michale, oręduj za Polską i za pokojem na świecie! – mówił Ojciec Święty.

W liście apostolskim zezwalającym nazywać ks. Michała Rapacza błogosławionym, papież Franciszek proboszcza z Płok nazwał “pasterzem według Serca Chrystusa, wiernym i szlachetnym świadkiem Ewangelii aż do daru z własnego życia”. Ojciec Święty zdecydował, że wspomnienie nowego błogosławionego będzie obchodzone 12 maja, w dniu jego narodzin dla nieba.

Proces beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza rozpoczął się w roku 1993. Braki formalne i merytoryczne nie pozwoliły jednak na dalsze prace. Należało uzupełnić dochodzenie diecezjalne, co rozpoczęto w roku 2005. Postępowanie uzupełniające zostało zamknięte przez abp. Marka Jędraszewskiego 30 czerwca 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie potwierdziła ważność procesu diecezjalnego. Po dogłębnym zbadaniu zabranych materiałów, poszczególne gremia dykasterii tj. posiedzenie konsultorów historyków, kongres konsultorów teologów i w końcu kongregacja zwyczajna kardynałów i biskupów wypowiedziały się pozytywnie, uznając, że śmierć męczeńska ks. Michała Rapacza została mu zadana z nienawiści do wiary – in odium fidei. Papież Franciszek potwierdził to dekretem podpisanym w dniu 24 stycznia 2024 r. Na prośbę abp. Marka Jędraszewskiego papież zdecydował, aby obrzęd beatyfikacji odbył się 15 czerwca 2024 r. w Krakowie.