STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PAPIEŻ FRANCISZEK O BŁ. KS. MICHALE RAPACZU: PASTERZ WEDŁUG SERCA CHRYSTUSA, WIERNY ŚWIADEK EWANGELII

Papież Franciszek o bł. ks. Michale Rapaczu: Pasterz według Serca Chrystusa, wierny świadek Ewangelii

– Wczoraj w Krakowie został beatyfikowany Michał Rapacz – kapłan, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny świadek Ewangelii – który doświadczył prześladowań nazistowskich, jak również sowieckich i ofiarował swoje życie. Oklaski na cześć nowego błogosławionego – powiedział papież Franciszek w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański.

Ojciec Święty nawiązał w czasie dzisiejszej modlitwy Anioł Pański do listu apostolskiego, który wczoraj w jego imieniu, w Bazylice Bożego Miłosierdzia, odczytał kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych: „My, Papież Franciszek, spełniając pragnienia Naszego Brata Marka Jędraszewskiego, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, jak również wielu innych Braci w biskupstwie oraz licznych wiernych świeckich, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, pasterz według Serca Chrystusa, wierny i szlachetny świadek Ewangelii aż do daru z własnego życia, był odtąd nazywany Błogosławionym, oraz aby co roku jego wspomnienie mogło być obchodzone dwunastego maja, w dniu jego narodzin dla nieba, w miejscach i sposób określony przez prawo”.

Proces beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza rozpoczął się w roku 1993. Braki formalne i merytoryczne nie pozwoliły jednak na dalsze prace. Należało uzupełnić dochodzenie diecezjalne, co rozpoczęto w roku 2005. Postępowanie uzupełniające zostało zamknięte przez abp. Marka Jędraszewskiego 30 czerwca 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie potwierdziła ważność procesu diecezjalnego. Po dogłębnym zbadaniu zabranych materiałów, poszczególne gremia dykasterii tj. posiedzenie konsultorów historyków, kongres konsultorów teologów i w końcu kongregacja zwyczajna kardynałów i biskupów wypowiedziały się pozytywnie, uznając, że śmierć męczeńska ks. Michała Rapacza została mu zadana z nienawiści do wiary – in odium fidei. Papież Franciszek potwierdził to dekretem podpisanym w dniu 24 stycznia 2024 r. Na prośbę abp. Marka Jędraszewskiego papież zdecydował, aby obrzęd beatyfikacji odbył się 15 czerwca 2024 r. w Krakowie.

Papież Franciszek – fot. Vatican Media