STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PARAFIA ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU NA POMOC UKRAINIE

Parafia św. Franciszka z Asyżu na pomoc Ukrainie

Od pierwszych dni wojny wspólnota parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie k. Krakowa niesie pomoc mieszkańcom Ukrainy.

– Wszystko zaczęło się od magazynu żywności, odzieży, środków chemicznych i higienicznych – opowiada ks. Krzysztof Burdak, proboszcz parafii. – W pomoc włączyła się cała wspólnota, a zwłaszcza młodzież, która promieniowała zapałem i entuzjazmem. Parafianie szybko wyszli z inicjatywą stworzenia giełdy pracy, dając tym samym możliwość godziwego zarobku uchodźcom – dodaje.

Największą popularnością cieszą się lekcje języka polskiego, które prowadzą nauczycielki z miejscowej szkoły podstawowej. – Inicjatywa przerosła nasze oczekiwania. Z planowanej jednej grupy dla dorosłych musieliśmy zrobić dwie. Dodatkowo, powstały grupy dziecięce, dla których wolontariusze, pod opieką pani Stanisławy, organizują wolny czas w parafialnej bibliotece „Pod Aniołem”. Jak przyjdzie więcej osób, utworzymy kolejne – zaznacza ks. proboszcz.

Parafia założyła specjalne konto, zasilane dobrowolnymi ofiarami, z którego finansowane są klasowe wycieczki i wyjścia do kina dla ukraińskich dzieci. – Subkonto, na które parafianie wpłacają pieniądze, ma za zadanie wspierać ponad 40 uczniów przyjętych w ostatnich dniach do naszej szkoły. Póki ich rodzice nie znajdą pracy, potrzebują naszego wsparcia i troski – podkreśla duszpasterz.

Choć Zabierzów sięga swoimi korzeniami XII wieku, to dopiero 21 sierpnia 1908 roku ks. kardynał Jan Puzyna utworzył w Zabierzowie samodzielną parafią. Dziś wspólnota św. Franciszka z Asyżu tętni życiem: prężnie działa biblioteka, organizowane są wystawy i plenerowe drogi krzyżowe, a także wakacyjne wyjazdy do Włoch dla dzieci.